A kárpátaljai húsvéti örökséget is megismerhetjük a Hagyományok Háza tojásíró workshopján

Program

A kárpátaljai húsvéti örökséget ismerhetik meg az érdeklődők a Hagyományok Háza Kárpát-medencei online tojásíró kaláka elnevezésű workshopján április 4-én. A Hagyományok Háza által ötödik alkalommal megszervezett rendezvénynek a fő témája minden évben egy-egy kiemelt tájegység jellegzetes tojásíró-hagyománya.

Méhviasz íróka segítségével írott tojást készít Gergely Irén az erdélyi Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségpatakán 2024. március 23-án. Fotó: Veres Nándor / MTI
Méhviasz íróka segítségével írott tojást készít Gergely Irén az erdélyi Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségpatakán 2024. március 23-án. Fotó: Veres Nándor / MTI

Idén a kárpátaljai salánki hímesek tojásírásának gyakorlatával lehet megismerkedni néprajzkutató szakemberek segítségével. Az esemény különlegessége, hogy helyi tojásíró asszonyok is bejelentkeznek majd élőben, hogy kevéssé ismert részleteket osszanak meg az érdeklődőkkel az aranyfestéssel készült salánki hímes tojás hagyományáról.

A program háziasszonya Jókainé Gombosi Beatrix néprajzkutató, népi iparművész, a meghívott oktató pedig a salánki származású Kész Réka néprajzkutató, a nyíregyházi Sóstói Múzeumfalu munkatársa, aki 2013 óta kutatja a salánki tojásdíszítés hagyományait, és az évek során tizenkilenc olyan helyi asszonnyal és lánnyal dolgozott együtt, akik családi örökségként tanulták meg a technikát. Kutatásai során több mint háromszáz tojásmintát dokumentált, amelyek figyelemre méltó gazdagságot és változatosságot mutatnak.

Az online tojásíró workshopba salánki asszonyok is bekapcsolódnak majd élőben a megadott felületen, akik arról mesélnek a résztvevőknek, hogy ők hogyan élik meg ezt a hagyományt, hogyan nevelődtek bele, és milyen különlegességei vannak ennek a tojáshímzésnek – fogalmaznak a szervezők, hozzátéve, hogy az esemény résztvevői nemcsak a tojásírás technikáit sajátíthatják el, hanem megismerhetik a kárpátaljai húsvéti hagyományokat is.

V. Kárpát-medencei online tojásíró kaláka – április 4. 15–18 óra, Hagyományok Háza. Az eseményre április 1-jéig lehet regisztrálni. További részletek a Hagyományok Háza honlapján.