A kétszáz éves magyar operajátszásra emlékeztek az Eiffel Műhelyházban csütörtökön. Ebből az alkalomból a dalszínház bemutatta a MagyarOpera200+ címen megjelent új digitális kiadványát, melynek zenei anyagát az elmúlt öt évben, főként új magyar művek bemutatói kapcsán rögzítette az Opera.

Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter kiemelte: a magyar nemzet a vallásban, a politikai filozófiában, a tudományban és a művészetben valósítja meg önmagát ezer éve. „Ezért vagyunk erősek, és ezért van az, hogy annyi viszontagságon túl mi nem áldozatai, hanem túlélői vagyunk a történelemnek” – tette hozzá a miniszter.

A rendezvényen Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója bemutatta az OperaTrezor sorozat új kiadványát. A MagyarOpera200+, amely 10, többségében új magyar operafelvételt tartalmaz, az ugyancsak a dalszínház gondozásában 2017 őszén megjelent 50 lemezes MagyarOpera200 CD-gyűjtemény folytatása, amely 19–20. századi és kortárs zeneszerzők összesen 35 magyar operafelvételét tartalmazza.

A MagyarOpera200+ kiadványban helyet kapott többek között Dohnányi Ernő Simona néni, Gyöngyösi Levente A Mester és Margarita, Vajda János A képzelt beteg, avagy őfelsége komédiása, valamint Hubay Jenő Az arany meg az asszony című operája is. A pendrive ugyancsak tartalmazza Goldmark Károly Sába királynője című operájának teljes stúdiófelvételét.

Az Opera 2018 júniusában a jobb nemzetközi megismerhetőség érdekében olasz nyelven is rögzítette a Bánk bán legnépszerűbb részleteit, míg 2019 októberében Erkel és a Doppler fivérek Erzsébet című operájának Erkel Ferenc által komponált második felvonását is felvette. Ez utóbbi 2020 novemberében önálló kiadványként is megjelent.

A dalszínház emellett tovább kívánja bővíteni a népszerű zenei streaming szolgáltatók kínálatában elérhető felvételeinek számát. A 18 korábban megosztott hanganyag 2023 január végéig nyolc további címmel bővül: egyebek mellett Erkel Ferenc Bánk bán (olasz változat, részletek), Solti Árpád La Violetta, Ruzitska József Béla futása, valamint Vajda János Mario és a varázsló című operáját adják közre.

1822. december 26-án Kolozsváron mutatták be Ruzitska József Béla futása című alkotását, amely az első teljes egészében megmaradt magyar nyelvű opera, egyben az első magyar történelmi opera.

A nyitóképen Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója az Eiffel Műhelyház makettját nézi a magyar opera 200 éves évfordulója alkalmából, a Magyar Opera 200 címmel rendezett ünnepi megemlékezés kezdete előtt a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyházában 2022. december 22-én. Fotó: MTI/Máthé Zoltán