„Imregen mindenki magyarul beszélt. A gyerekek magyar iskolába jártak. 1975-ben kényszerültek szlovák iskolába menni, mert bezárt a magyar. Ezért tartottuk kötelességünknek, hogy a gyerekekkel foglalkozzunk, hogy megmaradjon az anyanyelv.”
Ádám Erzsébet, a Procultura Imreg alapítója azt is felidézi, mit ad a táncházban az, mikor az asszonyok körben összefogódzva táncolni és énekelni kezdenek.
„Mindig a férfiak voltak a hangosabbak. De mikor az asszonyok összefogództak, meg tudták mutatni, hogy bennük is van erő és összefogás. Egymásra nézünk, egymás szemébe, és árad a szeretet, a vidámság, és csak jönnek egymás után a dalok, kifogyhatatlan mennyiségben.”
Az imregi karikázó a legészakibb magyar karikázó – és nem csak ezért különleges. Kupecz Mihály, az Ilosvai Táncegyüttes vezetője és a Keleti Erő Szövetség alapítója kifejti, hogy még miben.
„Az imregi karikázóban két szólamban énekelnek az asszonyok, és hála istennek itt, Imregen vannak még, akik ezt a karikázót ápolják és szépen csinálják.”
„A keleti végek mindig el voltak hanyagolva. Mintha Kassa után nem is élnének emberek. Ezért döntöttünk úgy az Ilosvaival, hogy ezeket az együtteseket felkaroljuk, úgy támogatjuk, hogy létrehozunk egy közösséget.”
Kupecz Mihály elmeséli a videóban, hogy fogtak hozzá a szövetség építéséhez. Felmérték, milyen segítségre van szüksége az egyes együtteseknek a továbblépéshez, majd elmentek minden csoport székhelyére, és ott csináltak egy fesztivált. Sorban jött Nagyida, Nagykapos, Rozsnyó, Abaújszina, Imreg.
A filmben megcsodálhatjuk az imregi közösség nagymamakorú tagjainak fantasztikus házi süteményeit, amelyekkel a fesztiválra készültek, a csodás imregi viseletet, és részesei lehetünk egy közös főzésnek is.
„Felgyorsult a világ. Olyan sok ingert kap az ember, hogy nincs ideje a szüleivel, nagyszüleivel beszélgetni. Azért is hoztuk létre ezt a Keleti Erő néptáncszervezetet, mert a régebben szokásos generációs átadás helyett ma már a néptánccsoportok örökítik tovább a hagyományt. Bízom benne, hogy az, hogy elhoztuk a Keleti Erő Fesztivált Imregre, energiát fog adni a helyieknek ahhoz, hogy megtartsák kultúrájukat.”
A Csoóri Sándor Program 2017 óta folyamatosan segíti a magyar népművészeti örökséget élő hagyományként művelő hazai és határon túli közösségeket. A Csoóri-sorozatot követve a Kultúra.hu YouTube-csatornáján különleges zenész- és táncosközösségeket ismerhetünk meg Kárpát-medence-szerte. Aki feliratkozik a csatornára, minden szerdán az elsők közt tekintheti meg a legújabb epizódot!