Ice-T és 50 Cent gengszterként kezdték, ma már művészek

Popkult

Aki azt gondolja, hogy Magyarországon Ice-T-nek és 50 Centnek nincs különösebb kulturális beágyazottsága, tehát túlreagálás lenne az, hogy itthon könyvek jelentek meg róluk, nos, az nem is tévedhetett volna nagyobbat. Ice-T már 1994-ben, tehát több mint harminc éve, hogy először fellépett Budapesten a Body Count nevű hardcore zenekarával a Vörösmarty Művelődési Házban.

Budapest, 2022. október 25.
50 Cent (Curtis James Jackson) amerikai rapzenész ad koncertet a Papp László Budapest Sportarénában 2022. október 25-én.
MTI/Mohai Balázs
50 Cent amerikai rapzenész koncertje 2022-ben a Papp László Budapest Sportarénában. Fotó: Mohai Balázs / MTI

Majd ugyanabban az évben az Olimpiai Csarnokban – akkor már mint szólóelőadó lépett fel az Amerikkka’s Most Wanted World Tour budapesti állomására, a Public Enemy társaságában. Majd a Body Count még 1997-ben a Rockvárban adott egy koncertet, majd 2018-ban a Budapest Parkban léptek fel. És persze többször játszott nálunk 50 Cent is, ő az Arénában mesélte el újra és újra, hogy milyen a gettóból feljutni a csúcsra.

Nem könnyű megúszni az életrajzi könyveket, nekik sem sikerült. Az Ice-T – Egy gengszter útja Hollywoodig című kiadványt a Konkrét Könyvek kiadó jegyzi, míg 50 Cent (alias: Curtis Jackson) Nyomd okosban, nyomd okosan kötetét a Jaffa Kiadó publikálta.

A két életútban számos hasonló motívumot találunk. Mindkét rappert az utca nevelte, mindketten korán elveszítették az édesanyjukat, és mindketten a filmipar sztárjai is egyben, színészek és producerek.

Míg Ice-T édesanyja szívrohamban hunyt el, addig 50 Cent drogdíler anyját meggyilkolták. Ice-T kötete tipikus életrajz, egy bizonyos Douglas Century kérdezte a művészt, de szerencsére nem interjú formában olvashatjuk a könyvet, a kérdéseket kiszerkesztették belőle, ami bölcs döntés volt, mert valójában senki nem szeret több száz oldalas interjúkat olvasni. Így Ice-T kötete egy sztorikkal teli életrajz, amit maga a művész mesél el.

A hiphop hemzseg az ellentmondásoktól, így aztán azon sem csodálkozunk, hogy Ice-T azt mondja a könyv 19. oldalán, hogy egyetért John Lennonnal, aki sosem ment el az érettségi találkozóira, mert őt a jelen jobban érdekli, mint a múlt. Idézi mindezt a rapper egy, a múltját feltáró könyvben. Persze, az egyes szám első személyű életrajzra sokan azt mondják, na bumm, egy újabb CV, már lassan minden egykori helyettes államtitkár is kiad ilyet szülővárosa önkormányzatának gondozásában. De ha érdekes az élettörténet, akkor mindegy, hogy a forma elcsépelt-e vagy sem.
 


És Ice-T élete olyan izgalmas, hogy nem is a könyv formátum illene hozzá, hanem egy zenés true crime krimisorozat. Először is kapunk egy érdekes Los Angeles-i szociográfiát a hetvenes évekből, amikor még nem kezdődtek el a bandaháborúk. Megtudjuk többek közt azt is, hogy minden akkor változott meg, amikor megjelent a crack, és túl nagy pénzek cseréltek gazdát ahhoz, hogy ne kezdődjenek el a leszámolások. Ice-T ebben a valóságossá vált gengszterdisztópiában úgy tudott vezérszerepbe kerülni, hogy mindig józan maradt, nem ivott, nem drogozott, így aztán ő került döntési helyzetekbe. Míg alkalmi társai nyugodtan befelé űrhajóztak, addig ő a helyszínelő rendőrökkel tárgyalt. Katonáskodott is, kiképzés után a 25. gyalogoshadosztályhoz került, profi M60-as géppuskás lett. Mire a seregből visszatért a való világba, addigra a bandák felosztották egymás között a várost.

A kötetben vannak jó dumák is, például amikor arról ír, hogy a sulijába olyan nagydarab, barkós, kigyúrt srácok jártak, akik a napot is eltakarták. Egy rapsztár életét nemcsak a mixtape-ek, hanem az életrajzi motívumok is hitelesítik, és persze Ice-T máig az egyik legautentikusabb rapsztár. Kilencéves volt, amikor elhunyt az édesanyja, a halotti toron a rokonai kirabolták a házat, aztán később már nem is látta őket. Azóta utálja a temetéseket, azt gondolja, hogy nem jó úgy emlékezni valakire, hogy hullamereven fekszik egy koporsóban. Később volt futtató és betörő is, majd egy autóbaleset után rádöbbent, hogy nem mehet így tovább, és szakított a bűnöző életformával.

Ice-T nemcsak a gangsta rap stílus egyik megteremtője, de számos népszerű filmben tűnt fel kisebb és nagyobb szerepekben. Játszott például a New Jack Cityben, a Trespassban, a Tank Girlben és a Johnny Mnemonic című mozikban is.

A kötet végén kapunk ötven életvezetési tanácsot, többek között azt, hogy nincs szükséged jachtra, csak egy jachttal rendelkező barátra. 50 Cent, a Grammy-díjas rapper, színész és producer kötete viszont nem más, mint életvezetési tanácsok gyűjteménye, amit életrajzi elemekkel kommentál. A könyv közelebb áll a sikerkalauz típusú tanácsadó és motivációs tréningeket tartalmazó írásokhoz, mint a sima életrajzhoz.

A szerző nem szerénykedik, azt mondja: Megállíthatatlan vagyok, nem félek semmitől. Az elsődleges célom ezzel a könyvvel az, hogy segítsek neked is kialakítani ugyanezeket a tulajdonságokat.

Ahhoz képest, hogy ez egy önsegítő munka, a szerző bevallja, hogy életében sok mindent elcseszett, vagyont, kapcsolatokat, lehetőségeket. Nem kell méricskélni, hogy neki vagy Ice-T-nek volt nehezebb gyerekkora, de az biztos, hogy a rapsztárok közül 50 Cent rendelkezik az egyik leghitelesebb pedigrével. Édesanyja 15 éves volt, amikor a kis Curtis Jackson megszületett, és mivel munkája nem volt, drogdíler lett, abból tartotta el a fiát. Curtis nyolcéves volt, amikor édesanyját megölték.

A nagyszülei nevelték fel, majd gyerekként ő is drogot árult, majd belekeveredett a hiphop világába, és egyszer csak eljött a nap, amikor kilenc golyót szedtek ki a testéből. Túlélte, és innen kezdődött a karrierje. Azon kevesek közé tartozik, akiknek jól áll a hencegés, talán azért, mert nem tudjuk eldönteni, hogy a nagyot mondásai ironizáló túlzások, vagy tényleg komolyan gondolja. „A példátlan sikereim miatt az emberek egyszerűen nem tudtak betelni velem. A tapétám: Gucci, az autóm: Lamborghini.”
 

Többek közt azt tanulhatjuk meg tőle, hogy nem számít, mennyi pénzt halmozunk fel, mekkora hírnévre teszünk szert, vagy mennyire számítunk sikeresnek, a jövő további küzdelmeket tartogat.

Szóval nemcsak az a cél, hogy sikeresek legyünk, hanem az is, hogy hosszú távon tudjuk fenntartani a sikert. Curtis Jackson egyszerre mutatja meg a rapsztár és az üzletember énjét, a baseballsapkás hiphopmesemondó karakterét és az öltönyös filmproducert. És közben ellát tanácsokkal: Légy rettenthetetlen! Legyél kemény és pofátlan! Építs erős csapatot! Tanulj a kudarcaidból! Ne félj a versengéstől! És ezeket a bölcsességeket személyes példákon keresztül illusztrálja, amelyekből megismerhetjük az életét is.

A zeneipari sikerek után a filmgyártás is bejött neki, így aztán szerénytelenül azt mondta: A legtehetségesebbek és a legszerencsésebbek egyszer érnek el sikert, de nekem kétszer is sikerült feljutnom a csúcsra. Hogy mindez az önsegítő könyvével harmadszor is sikerül-e neki? Nos, akinek ekkora az önbizalma, még az is lehet, hogy igen.

Ice-T–Douglas Century: Ice-T – Egy gengszter útja Hollywoodig. Konkrét Könyvek. 220 oldal, 5990 Ft
Curtis Jackson: Nyomd okosban, nyomd okosan, Jaffa Kiadó, 250 oldal, 4990 Ft