A 895 barlangrajzot a Neuquén tartománybeli, 630 négyzetméteres Huenul 1 barlangban találták meg a régészek, Buenos Airestől 1100 kilométerre délnyugatra.
„Négy fekete, szénnel rajzolt, fésű alakú minta keletkezésének idejét tudtuk megállapítani” – mondta el Guadalupe Romero Villanueva, a Science Advances című folyóiratban publikált tanulmány szerzője. Hozzátette, hogy a rajzok elkészítéséhez használt anyagok karbonos kormeghatározása alapján ezek a Dél-Amerikában eddig megtalált legősibb barlangfestmények. Az argentin régész szerint az első barlangrajzok mintegy nyolcezer évvel ezelőtt készültek a Huenul barlangban, ahol a jellegzetes mintázatokat még háromezer éven át festették a barlang falára.
A barlangrajzok a középső holocén idején a térségben élő vadászó-gyűjtögető közösségek életéről, művészi képességeiről, kulturális hagyományairól, valamint a szétszórt közösségek közötti kapcsolatteremtésről szolgálnak újabb információkkal – írták a tanulmány szerzői.
Romero Villanueva, az argentin Tudományos és Műszaki Kutatási Tanács tudósa szerint a barlangrajzok a térségben bekövetkezett éghajlatváltozáshoz, a szélsőségesen száraz időszakhoz való alkalmazkodást is tükrözik.
Villanueva emlékeztetett rá, hogy Dél-Amerikában felfedeztek már olyan barlangrajzokat, amelyek akár régebbiek is lehetnek, de ezek korát nem tudták pontosan meghatározni. A híres argentin Cueva de las Manos (Kezek barlangja) barlangrajzait például relatív kormeghatározással mintegy 9500 évesre becsülték.