A darab ősbemutatóját 2017-ben tartották a Royal Courtban. Ezt követően Longman megkapta a legígéretesebb fiatal drámaíró díját. A szöveg fragmentáltságával és élőbeszédszerűségével remekül illeszkedik a kortárs brit drámai hagyományokba, de érvényessége nem korlátozódik a helyi viszonyokra. A karakterek keserűsége, a nyomor derűs és fájdalmas elviselése közös, generációkon átívelő alapélményünk egész Európában. A fordítói és rendezői munka egyfajta alkotói szembenézés azzal, hogy mit lehet ma kezdeni a magyarsággal, a mozdulatlansággal, a földhöz való viszonyunkkal.
„ Egy kedves tanárom azt mondta, hogy olyan könyvet érdemes adaptálni, és olyan darabot megrendezni, aminél az az érzésed, hogy bárcsak te írtad volna. Na, itt ez volt az érzésem” – vallja Horváth János Antal rendező a készülő előadás kapcsán.
A történet egy testvérpár, Becky és Anna körül forog, akik a világon semmi máshoz nem értenek, egyedül a birkapásztorkodáshoz. Ez garantálja számukra a társadalomtól való elszigeteltséget, és lassacskán a család is el-elhull mellőlük: ki a halálba, ki a messzeségbe menekül. A legkevésbé sem számítanak arra, hogy a segítség éppen egy csavargótól érkezhet, aki megváltoztatja az életüket – pont eléggé ahhoz, hogy egy kicsit másképp lássák a földet, ami a lábuk alatt, és az eget, ami a fejük felett van.
Horváth János Antal 2018-ban végzett a Színház- és Filmművészeti Egyetem filmdramaturg szakán, a Rozsda, avagy Minden vérünk benne szárad lesz az ötödik rendezése. A becketti történet testvérpárját Bata Éva és Rainer-Micsinyei Nóra alakítja.
Az előadás a bemutatót követően november 24-én és december 18-án is látható a Szkéné Színházban.
Fotók forrása: Czikeli Anna