Folytatódnak az OMIKE és a Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) koncertjei a Rumbach Sebestyén utcai zsinagógában május 9-én, ahol a zene mellett az irodalom is fontos szerephez jut. A budapesti Goethe Intézet támogatásával emlékeznek az 1933. május 10-i náci könyvégetésre Bertolt Brecht, Esther Dischereit és Babits Mihály írásaival.
1933-ban Hitler hatalomrajutásával Goebbels nekilátott a „német szellem ellen való” írók és műveik listába szedésének. A világirodalom jelentős művei tűntek el a könyvtárak polcairól, neves professzorokat fosztottak meg katedráiktól, Thomas Mannt is kizárták a költészeti akadémiáról.
Országszerte szerveztek könyvégetéseket, amelyek május 10-én érték el a drámai csúcsot, amikor Berlinben, a Humboldt Egyetem tövében hatalmas tömeg várta a 20 ezer könyv tűzbe vetését. Marx, Heinrich Mann, Erich Kästner, Freud, Remarque, Brecht vagy éppen Carl von Ossietzky írásainak hamuvá válásához SA és SS kórusok zenét is szolgáltattak.
A „tűzbe vetettek” közül Erich Kästner saját szemével nézte végig könyveinek elégetését az esős barbár estén, az írót fel is ismerték a tömegben, de nem esett bántódása. „A következő 12 évben csak azon ritka alkalmakkor láttam műveimet, amikor külföldön jártam. Különös érzés betiltott írónak lenni, aki nem látja többé könyveit a polcokon és a könyvesboltok kirakatában. A hazája egyik városában sem. Még a szülővárosában sem. Még karácsonykor sem, amikor németek sietnek a behavazott utcákon, hogy beszerezzék a karácsonyi ajándékokat” – emlékezett vissza Kästner.
A szövegeket Takács Nóra Diána, Bíró Kriszta és Hajduk Károly olvassák fel. A zenei programban a Fesztiválzenekar művészei mellett zongorán közreműködik Darvas Ferenc, harmonikán pedig Darvas Kristóf.
A Budapesti Fesztiválzenekar következő OMIKE-koncertje június 8-án lesz.
Nyitókép: A Budapesti Fesztiválzenekar OMIKE-koncertje. Fotó: Horváth Judit