Bár Francia Guyana Brazíliával és Suriname-mal határos, a Francia Köztársaság egyik tengerentúli megyéje. Itt keresi a tehetségeket a párizsi operaház.

Francia Guayanát közel háromszázezren lakják, az anyaországtól való jelentős távolság pedig nem lehet akadálya sem annak, hogy a párizsi intézmény előadásai eljussanak ide, sem pedig annak, hogy egy itt született fiatalból táncos, énekes vagy hangszeres muzsikus legyen, véli Alexander Neef, a fővárosi operaház vezetője. Ennek érdekében a következő három évben a legendás Opera Garnier-ben játszó dalszínház előadásokat mutat be és workshopokat tart a hétezer kilométerre levő megyében.

A projekt, írja az RFI, novemberben indult. Mindössze két olyan tengerentúli francia megye van, és Francia Guayana ilyen, ahol létezik konzervatórium, ám az itt végzettek előadó-művészeti lehetőségei, legyenek táncosok, zenészek vagy színészek, korlátozottak. Ennek az az egyik következménye, hogy a helyi tehetségeket elveszítik, így a kezdeményezés egyik legfőbb kihívása az, hogy a helyi és az anyaországi, professzionális képzést kínáló iskolák közötti távolságot csökkentsék. és kapcsolatot építsenek ki közöttük. Az előadó-művészeti oktatás mellett a látványtervezés területeit és a háttérszakmákat is érinti a projekt.

A párizsi operában a tehetségek felkutatása mellett a társulat sokszínűségének kiterjesztését is fontosnak tartják, a projekttel szeretnék azt a sztereotípiát is lerombolni, amely szerint az opera és a balett „fehér privilégium”.

Nyitókép: a Párizsi Opera Balett workshopja Francia Guayanában. Fotó: AFP/Jody Amiet