A márványpadló eredetileg egy tengerre néző rezidencia díszített verandáját díszítette.
A késő Római Birodalom idején népszerű Baiae ókori fürdővárosban épült villa Julius Caesar és Nero császár rezidenciáinak adott otthont. A villa egy olyan földterület része, amely egy geológiai jelenség következtében került a víz alá: a talaj a felszín alatti nyomás hatására lesüllyedt.
Az előzetes kutatások azt mutatják, hogy a padló nagyrészt szabálytalan alakú újrahasznosított márványdarabokból áll, ez a technika a 3. és 5. század között volt elterjedt. A márvány azért is törött, mert a szoba több mint tíz méter magas falai a padlóra omlottak.
A víz alatti munkálatok a padló feltárására és helyreállítására irányulnak. Néhány szakaszt a szárazföldön megtisztítottak. A cél az, hogy a padlót a lehető legteljesebben tudják rekonstruálni.
Josi Gerardo Della Ragione helyi polgármester a Facebookon közzétett bejegyzésében elképesztőnek nevezte a leletet.
A környék ma népszerű búvárhely, ahol lehetőség nyílik a víz alá merült romok megtekintésére. A Campi Flegrei – nagy, vulkanikus terület, amely 200 kilométeren húzódik a Nápolyi-öböl, valamint Capri és Ischia szigetei alatt egészen Nápoly városának széléig – egy óriási mélyedés, jelenleg egy több mint 39 ezer éve működő vulkán helyszíne, amelynek utolsó nagyobb kitörése 1538-ban volt, de 2022 decembere óta fokozódik a szeizmikus aktivitás a térségben, így előfordulhat, hogy a vulkán újra kitör.Forrás: CNN