Egy ötezer éves, anyaistennőt ábrázoló szobrot találtak a törökországi Izmirben, a Yeşilova Höyük nevű lelőhelyen – számol be az Arkeonews cikke alapján a National Geographic. A Törökország nyugati részén található Yeşilova Höyük története mintegy 8500 éve kezdődött, segítségével sokat megtudhatunk a neolitikumról, hogyan is éltek a partvidéken az emberek.
Az ásatásokat 2005-ben kezdték, vezetője jelenleg dr. Zafer Derin, az Égei Egyetem munkatársa. Az anyaistennőt ábrázoló apró figura nagyjából tíz centiméter magas, agyagból készült.
Dr. Zafer Derin szerint ugyan Leszbosz szigetén is fedeztek fel hasonló nőábrázolásokat, ez a darab nagyjából ötszáz évvel korábbi. Jelentős lelet, mivel rávilágít a környék kulturális cserefolyamataira az Égei-tengertől a Balkánig.
A legismertebb anyaistennő-ábrázolás az osztrák Willendorfban feltárt alak, a jól ismert willendorfi vénusz. Ő jóval idősebb most feltárt társánál, megközelítőleg időszámításunk előtt huszonöt és húszezer között, a paleolitikumban készült.
Ezek a nőábrázolások az ókori kultúrákban a termékenységhez kapcsolódtak, a patriarchális vallások térnyerése előtt a nagy anyaistennőt vagy földanyát tisztelték szerte a világban.
A nyitóképen a willendorfi Vénusz. Fotó: Helmut Fohringer / APA / AFP