Az erről szóló, január 17-ei sajtótájékoztatón Doncsev András, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke emlékeztetett: 2014 májusában jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a Cseh Tamás Programot, mely a magyar könnyűzenét hivatott támogatni. A program már a harmadik évadába lépett, mely idő alatt több mint kétmilliárd forintot juttatott a magyar könnyűzenének ? és e mellé az állami pénz mellé magánforrási is társult, így körülbelül öt-hatmilliárd forintos támogatást kapott a magyar könnyűzene.

A harmadik évad 2016 szeptemberében indult, októberben jelentették be az induló zenekari alprogramot: a jelentkezett 274 zenekarból 54 kapott lehetőséget az élő meghallgatásra, ebből 25+2 zenekar kapott összesen csaknem 50 millió forintos támogatást. Az alelnök elmondta: a vidéki klubok támogatására kétszer annyi forrás jutott, mint a megelőző évben, az előzenekari alprogramra 86 millió forintot biztosítottak, a klubtámogató alprogramon belül a Magyarországgal szomszédos államok magyar lakta területein működő könnyűzenei klubok támogatására 16,5 millió forint jutott, a magyar könnyűzene nemzetközi megjelenését támogató alprogram pedig kb. 30 millió forint támogatást kapott.

?Mindez azonban nem működhetne, ha nem lenne a Cseh Tamás Programiroda, mely a Cseh Tamás Program végrehajtásáért felelős adminisztratív szervezet? ? hangsúlyozta Doncsev András.

A múlt kapcsán megjegyezte: a program indulásakor meghívásos pályázattal a Design Terminál kapta meg a 100 millió forintot, melyből a Cseh Tamás Programiroda az első évben gazdálkodott. A Design Terminál azonban 2016. augusztus 31-én jogutód nélkül megszűnt, a feladatait magáncég vette át, mely nem kívánta tovább működtetni a Programirodát. Ezért az NKA nyílt pályázatot írt ki, melynek benyújtási határideje 2016. november 18. éjfél volt. Összesen hat pályázat érkezett, a kollégium ezeket két körben meghallgatta, majd újabb egyeztetést követően megszületett a végeredmény: 2017-ben az A38 Hajó működtetheti tovább a Cseh Tamás Programirodát összesen 100 millió forintból ? ismertette Doncsev András.

?Nehéz helyzetben voltunk, amikor arról kellett döntenünk, ki végezze a Programiroda feladatait. Hat nagyszerű pályázat érkezett? ? hangsúlyozta a bejelentő sajtótájékoztatón Bajnai Zsolt, a Cseh Tamás Program Ideiglenes Kollégium vezetője. Mint mondta: a pályázatra úgy tekintett, mint a Cseh Tamás Program elmúlt két évének áttekintésére, értékelésére. ?Sok észrevételt, hasznos tanácsot kaptunk, tanulságos volt számunkra? ? értékelt a kollégiumvezető.

Bajnai Zsolt kiemelte: a Cseh Tamás Program sikere azon múlik, hogy áll mögöttük egy szervezet, mely a nyertes pályázókkal szorosan együttműködik; tartja a kapcsolatot a klubokkal, együtt dolgozik a zenészekkel, a zenekarokkal. Hozzátette: a program megvalósításában 1200-1500 ember ? a zenészek mellett újságírók, klubvezetők stb. ? vesznek részt.

A kollégiumvezető arra kérte a Programiroda munkatársait: legyenek a kollégium segítségére abban, hogy azt az egyeztetést, amelyet a Cseh Tamás Program indulása előtt lebonyolítottak a szakmabeliekkel, ezen a tavaszon is meg tudják ismételni. ?Szeretnénk összegezni, mire jutottunk az eltelt három év alatt, mi működött, min kell változtatni, illetve szeretnénk felvázolni a jövőbeli terveket. Merthogy abban reménykedünk: a programnak lesz folytatása, újabb három éve? ? mondta Bajnai Zsolt.

 

Boross Zoltán, a Cseh Tamás Programiroda új vezetője kiemelte, hogy ugyan az A38 Hajó kulturális tevékenységét végző A38 Kulturális Közhasznú Nonprofit Kft. működteti tovább az irodát, az önálló brand marad, amely szorosan együttműködik az A38 Hajóval.

Fő feladatik közé tartozik a Cseh Tamás Program kommunikációja, a nemzetközi fesztiválokon való magyar jelenlét megszervezése: ?szeretnénk ugyanis, hogy minél több showcase fesztiválra eljussanak a magyar zenekarok, külön fókuszálva a kelet-európai régióra? ? mutatott rá Boross Zoltán.

Nyáron terveznek egy Cseh Tamás Program-roadshow-t a hazai fesztiválokon, hogy minél több emberhez ? zenészhez, nem zenészhez egyaránt ? eljusson a Cseh Tamás Program híre, illetve hogy a zenekarok számára minél több fellépési lehetőséget tudjanak biztosítani.

Kizárólagos feladatuk lesz a könnyűzenei menedzserképzést támogató alprogram koordinálása, mely a Majdnem Híres Rocksulival együttműködésben valósul meg. Többszintű képzésről van szó: kezdőtől a profiig, illetve online is nyomonkövethető lesz, hogy az is be tudjon kapcsolódni a képzésbe, aki nem tud Budapestre jönni. Szintén a Programiroda felügyeli a jogdíjbevételek növekedését ösztönző alprogramot, két fókuszponttal: a magyarországi klubokra és a független kulturális operátorokra koncentrálva (akik a közönség és a szakma között tartják a kapcsolat). Emellett a Programiroda felel az oktatási alprogramért, valamint az induló zenekarok meghallgatások lebonyolításáért is. ?Működési elvünk az átláthatóság? ? zárta beszédét az új vezető.

Szíjjártó Anita

Fotók: Csákvári Zsigmond