Aba-Novák a Józsefvárosban

Egyéb

A kerületi vezetés és L. Simon László között nem ez az első kapocs, együtt adták át körülbelül egy éve a Kossuth Klub új kulturális színhelyét ? ahhoz hasonlóan pedig a józsefvárosit is találkozási helyként szeretnék aposztrofálni. Amellett tehát, hogy a galéria kiállításoknak ad majd helyet, az előtérben képzőművészeti portékákat vásárolhatnak, vagy éppen egy finom kávét ihatnak meg a művészetek iránt érdeklődők. A múltra emlékezve elmondta, méltatlanul került háttérbe a több szállal is Székesfehérvárhoz kötődő festő életműve, több lelkes polgár áldozatos munkájának köszönhetően azonban sikerült megmenteni a művész munkáit. A rendszerváltás után sikerült restaurálni például a Fehérváron található Pannónia című freskót, mellyel 1937-ben a Párizsi Világkiállítás nagydíját kapta meg Aba-Novák. Még a 30-as években építettek megfelelő helyet a mű tárolására, a kommunizmus ideje alatt azonban átfestették az egészet. Aba Novák a királyok városában több helyen is jelen van, elég csak például a Romkertre gondolni. De más nagyvárosok is büszkélkedhetnek több Aba-Novák-művel: Szegeden például a Dóm téren találkozhatnak azokkal a látogatók.

 

Az önkormányzat most saját forrásból újította fel azt a Józsefvárosi Galéria és Rendezvényközpontot, melyben a Velencei Biennálé Nagydíját is elnyerő ? 1940-ben ? művész 30-nál több alkotása tekinthető meg. Hiába élt csupán 47 évet, műveivel beírta magát a művészettörténet lexikonjaiba ? mondta el róla Vass Imre országgyűlési képviselő. Hozzátette: a központ funkciójában is gazdagodott a felújítással, ezentúl ugyanis a találkozásokra, beszélgetésekre is lehetőséget nyújt majd, ezzel pedig az emberi kreativitás otthonává válhat.

 

Kocsis Máté kerületi polgármester kifejtette: kulturális élet színterei mellett kiemelten kezelik az iskolák, óvodák és a terek megújulását is. A Kultúra.hu-nak elmondta: ebben a kerületben található a legtöbb egyetem, itt van a Kossuth Klub és a Magyar Nemzeti Múzeum is.

 

A kiállítás Aba-Novák meghaladás igényét állítja középpontjába. Önmagát következetesen autodidakta, miközben kétszer is volt a Magyar Képzőművészeti Főiskola hallgatója. A főiskolai évek mellett azonban önkínzó módon fogott önképzésbe. A vele született tehetsége mellett ekkor alapozta meg briliáns rajzi tudását ? áll a galéria ismertetőjében. 1941-ben festve halt meg, műtermében egyszerre három képe készül. Jászszentandrási freskói egészen a Vatikánig elértek.