Absztrakt művek gyűjtőhelye

Egyéb

Mióta létezik a Flux galéria?

Az ötlet 2012-ben születet, az első kiállításunkat pedig 2013-ban nyitottuk. A létrehozást több cél is indokolta. Az első, hogy az a művészeti stílus, amit kedvelünk, és az absztrakt különböző területeit fedi le, preferáltabban legyen megmutatható, nagyobb publicitást kapjon Magyarországon. Úgy látjuk, erre kevés a lehetőség. Bár vannak galériák, ahol kiállítanak absztrakt műveket, de ilyen tiszta portfolióval, ahogy mi, nincs. Másodlagos célunk, hogy a művészeti életben olyan pont legyünk, ahol jó lenni, ahol szívesen összejönnek a művészek és gyűjtők. Lehetőségeinkhez mérten egy kis kulturális központtá kívánunk válni. Jó volt a fogadtatásunk nemzetközi téren. Az megtapasztalhattuk, hogy nem reagálni kell a változásokra, nem követni kell az eseményeket, hanem nekünk kell megteremteni a helyzeteket.

 

Mit lehet tudni az alapítókról?

Ez egy magánkezdeményezés, pillanatnyilag két tulajdonosa van a galériának. Egyik Romvári Márton, aki egyrészt maga is festőművész, emellett szervezőként is ismert a képzőművészetben, és több galéria alapításában is részt vett korábban. A másik tulajdonos én vagyok, a gazdasági szférából érkeztem. Reklámstúdióm volt, grafikusként dolgoztam, de most én is festőnek tanulok a Képzőművészeti Egyetemen. Kezdeményezésünket legtalálóbban a Művészek a művészetért szlogennel lehetne jellemezni. Nem befektetőként indultunk, hanem szeretetből. Szeretjük azokat a művészeket, akikkel kapcsolatban vagyunk, és szeretjük azokat a műveket, amiket kiállítunk. A napokban kiegészült a csapatunk két művészettörténész művészeti menedzserrel Völler Dalmával és Merkl Mártával, ami segítheti a galéria prosperálását.

 

Kik állítanak ki Önöknél?

Többféle kiállítónk van. Akad olyan, akinek csak kiállítást rendezünk, mert az alkotásai beleférnek a koncepciónkba. És vannak olyan művészeink, akiket próbálunk a nálunk való megjelenésen kívül másban is segíteni. Figyelemmel kísérjük a munkásságukat és külföldön is szervezünk megjelenési lehetőséget. Tavaly decemberben, egy Miamiban rendezett nemzetközi vásáron Zhenia Bozukova, Forgó Árpád, Gesztelyi Nagy Zsuzsa, Halmi-Horváth István, Marafkó Bence, Vilim Kati és Romvári Márton alapító is bemutatkozhatott, mivel finanszíroztuk a kiállításon a standot, az utazás és az elhelyezés költségét.

 

Hogyan jutnak el Önökhöz a művészek?

Nem nagyon kell őket keresgetni, ez egy viszonylag szűk kör, ahol mindenki ismer mindenkit. Tudható rólunk, hogy mi az a stílus, amiben mozgunk, kikkel foglalkozunk. De természetesen csak bizonyos szint felett alkotó művészek jöhetnek szóba.

 

Ki húzza meg az elvárt szintet?

A végső döntést mi hozzuk meg a társammal. Figyelembe vesszük a művész szakmai előéletét, kiállításait, múltját. Van két ifjabb tehetségünk ? Márton Enikő és Szentgóti Dávid ?, akikben látunk fantáziát, de rajtuk kívül egyelőre nem foglalkozunk a fiatalabb korosztállyal. Távlati cél, hogy a friss diplomások pályafutását a kezdetektől segítsük.

 

Meddig tart egy-egy művész kiállítása?

Tavaly háromhetente rendeztünk új kiállítást, de mivel mi nem csak bemutató tér vagyunk, hanem eladni is szeretnénk, úgy találtuk ennyi idő kevés. Ezért idéntől 5-6 hetes egy-egy kiállítás.

 

Mi emelheti ki a galériát a többi közül?

Elsősorban a kínálat. Az absztrakt művészet, lefedve minden árnyalatát a geometrikustól az expresszíven át az organikusig. Határterület esetén az absztrakt mellett megjelenhet a figuralitás is, de relevánsnak kell lennie az absztrakt iránynak. És megjelenik még nálunk a kinetikus művészet.

 

Merre tovább?

Ahhoz, hogy hosszútávon alkotni tudjon a művész, meg kell tudnia élni. Ahhoz hogy meg tudjon élni, nyilvánvalóan segíteni kell eladni az alkotásait. Ez komplex feladat, hiszen meg kell ismertetni, gyűjtőket képezni, hogy közelebb kerüljenek hozzá, megszeressék, majd vásároljanak tőle. E nélkül a háttér nélkül a művész olyan munkákra kényszerül, ami elveszi a lelküket és az idejüket az alkotástól. Mivel Magyarország kicsi, nem valószínű, hogy a hazai kereslet képes ezt a rendszert fenntartani, ezért nyitni kell a külföldi piacok és gyűjtők felé.

 

Tölgyesi Tibor

(Flux galéria, a Paulay Ede utca 44., nyitva keddtől-péntekig 15-19 óráig)