„Mire van szükségünk? Miért tartjuk az állatot? És mi az, ami nekünk tetszik? Ezek a fő kérdések. Utána következik a fajták helyigényének, gondozásigényének és takarmányigényének felmérése. Ha mindent végiggondolva okosan választunk fajtát, a siker nem marad el.”
A nyulaknak nincs igényük nagy terület bejárására, így Földi Gyula azt mondja, hogy simán tarthatók ketrecben. De nem akármilyenben. Az ő ketrecei a zöld fűben vannak, és nincs aljuk, hogy az állatok szabadon legelészhessenek.
„Egy négyzetméter a búvóhely. A pihenőhely, amit az időjárás viszontagságai és a ragadozók ellen zárhatóvá kell tenni. Az összes többi pedig körülbelül két négyzetméter ketrec, aminek nincs alja. Ebben él most egy nyúlmama 12 kisnyulával. Mondják, hogy a nyúl kikaparja magát, ez nem jó így – de ez nem igaz. Ha éhes, csak akkor kalandozik, ha eleget legelhet a ketrecen belül, nem akar ő menni sehová.”
Gyula bácsi egy-két napig hagyja egy helyben a ketrecet, és ha a nyulak lelegelték a füvet, továbbviszi az egész építményt. A Majorban a magyar óriás nevű nyúlfajta nemesítésével tenyésztették ki saját fajtájukat, a majorról elnevezett faluhelyi nyulat. A cél az volt, hogy a filmben látható tartásmódot jól tolerálják és minden önellátó kisgazdaságban lehessen őket ily módon tartani.
„A fő szempont az volt, hogy egy felnőtt nyúlnak egy kisarasszal ne tudjam átérni a gerincét. Az nem egy átlag nyúlgerinc, hanem rendes húsmennyiség.”
Földi Gyula meg is mutatja, milyen daliásak a faluhelyi nyulak. Valóban az átlagnál nagyobbak és masszívabbak. Az átlagos súlyuk hét kiló.
„Ezen annyi hús van, amennyi csak ráfér” – összegzi a lényeget Gyula bácsi.
És még egy fontos dolog: a szaporulat. Egy zárt ketreces nyúlanya maximum nyolc kisnyulat tud felnevelni. A faluhelyi nyulak viszont a szabadban akár 12-t is.
„A tej mellé a kicsinyek is találnak maguknak vitamindús, friss zöldet. És nem kell félteni, hogy vizes füvet legel és elpusztul – mert ehhez szokott hozzá. A természetet nem kell regulázni, okoskodni, hogy mi az, amit helyre kell ebben tenni. Egyszerűen csak nem kell okosabbnak lenni, mint az állat. Az ő ösztöneire kell alapozni, és akkor csak egy dolgunk van: hogy kiszolgáljuk minden módon.”
A Petőfi Akadémia hétről hétre elhozza őseink évszázadokon át felhalmozott tudáskincséből azokat az elemeket, amelyek 21. századi életünkben is jól hasznosíthatóak. Aki feliratkozik a Kultúra.hu YouTube-csatornájára, azonnal értesülhet az új részek megjelenéséről. Tanuljuk vissza együtt a hagyomány hasznos tudását a Petőfi Akadémia videóiból!