Alászállni Buddhával

Egyéb

A Gödörnek számos olyan tere van, amely alkalmas egy kiállítás megrendezésére, ám ez különösen igaz a hely legalsó szintjén elhelyezkedő, hatalmas helyiségre, ahol a Buddhafesztre összeállított tárlat és a fesztivál előadásainak nagy része is otthonra talált. Mint egy furcsa, rejtett, földalatti város, amely eljutott arra a szintre, hogy maga is minden erejével a megvilágosodás áldott állapota felé törekszik, falai között pedig e szándék energiáit érezzük magunkon átáramlani.
 
A kiállítótérbe lépve a tekintetet öt hatalmas, a szivárvány minden színében pompázó tibeti meditációs festmény, azaz thangka vonja magára, amely ismétlődő Buddha-motívumaival egyszerre érzékelteti a mindenben jelen levő azonosságot és különbözést, és hordozza magában azokat az aspektusokat, amelyeknek ismerete nélkül a szemlélő csupán tarka festményeknek látja őket. Szerencse, hogy Péter személyében nekem segítőm is akad a buddhista szobrok és thangkák végeláthatatlan szimbólumainak erdejében.
 
 
Bár hozzá kell tennem, hogy a kiállítás szervezői semmit sem bíztak a véletlenre, és igen dicséretes módon egy kimerítő, négy oldalas kiállításkalauzt bocsátottak a szemlélődő rendelkezésére: így a puszta vizualitáson és egy-két sornyi feliraton túl röviden minden kiállított tárgyról megtudhatunk valami érdekeset. Ahogy a gyakorló buddhista Péter elmondja, ő leginkább meditálni szeret, művészeti aspektusból eddig kevéssé foglalkozott a buddhizmussal - többek közt emiatt is érdekli a kiállítás.
 
A szobrok, szimbolikus alakok persze kategorikusan nem választhatóak el a buddhista tudatállapottól, szemléletmódtól, ezért is fordulhatott elő, hogy a világ számos pontjáról érkezett alkotások többek tapasztalata szerint valamiféle erőteret hoztak létre a Gödörben. Az elmúlt napokon ugyanis - bár a fesztivál napi programjai hivatalosan este 8-kor végződnek - általában 10-11-ig még rengeteg érdeklődő maradt a falakon belül, a közös meditálás során pedig többen érezni vélték a különleges tárgyak erejét, kisugárzását. A spontán műhelyjelleget, a közös meditálást, eszmecserét nagyban segíti a kiállítás szomszédságában kialakított meditációs terem, illetve a délutánonkénti, vezetett meditáció.
 
 
Császári Flóra sajtóreferens, programszervező elmondása szerint igen nagy az érdeklődés a fesztivál iránt, az eddig lezajlott esti előadásokra alkalmanként körülbelül négy-ötszázan voltak kíváncsiak. A tapasztalat azt mutatja, hogy akadnak, akik csupán betévednek, de a látogatók döntő többsége tudatosan választja a rendezvényt. A kiállítás helyenként bizarr formái, szenvedéllyel és bölcsességgel átitatott alakjai rendkívül erős atmoszférát teremtenek a tárlat díszletei közt esténként megrendezett előadások számára.
 
Csütörtökön egy igen érdekes kombináció, a buddhista szemlélet üzleti életben való alkalmazása került terítékre Michael Fuchs szervezetfejlesztő, tréner jóvoltából. A multinacionális cégek tanácsadójaként tevékenykedő Fuchs hangsúlyozta: azt szeretné érzékeltetni, hogy a buddhizmus látásmódja az életben használható, és nem valami egészen absztrakt dolog. Bár hajlamosak vagyunk úgy tekinteni az életre és az üzletre, mint valami előre kiszámítható, eleve meghatározott közegre, látnunk kell, hogy ezek - az emberi szervezethez hasonlóan - állandó változásban lévő rendszerek, élő organizmusok, amelyek bármely pillanatban szolgálhatnak meglepetéssel. Éppen ezért nem feltétlenül a taktikázás, a másik kijátszása, letámadása jelenthet megoldást, sokkal inkább a tudatosan felépített, hosszútávú stratégia.
 
 
A nyitott tudat, nyílt szív és szándék együttesen vezethet oda, hogy a kölcsönös tiszteleten és jó szándékon alapuló munkakapcsolatok eredményeként valóban egy üzleti és lelki gyarapodás vegye kezdetét. Az, ahogyan a másikkal beszélünk, ahogyan cselekszünk, előbb-utóbb visszhangként csapódik vissza ránk - ezért hosszú távon nem érdemes csupán az önös érdekeket szem előtt tartanunk. A Buddhafeszt december 20-ig várja a lelki-szellemi felfrissülésre vágyókat, és bár a záróbuli szombatra esik, a kiállítás még vasárnap is látogatható. Ráadásul Láma Ole Nydahl is tiszteletét teszi a Körcsarnokban - érdemes csemegézni.