Beauté, azaz Szépség címmel készített francia–arab nyelvű dalt Boggie Manal Gherbi algériai énekesnővel, akiket többek között az Európai Zenei Fesztiválról, az észak-afrikai ország szépségeiről és a barátságukról szóló szerzemény megszületéséről, illetve itt és most debütáló videóklipjükről kérdezünk.

Csemer Boggie és Manal Gherbi. Fotó: Antal Dániel / Kultúra.hu
Csemer Boggie és Manal Gherbi. Fotó: Antal Dániel / Kultúra.hu

A Beauté története az algíri Európai Zenei Fesztivállal kezdődött, amelyre Boggie két alkalommal – 2022-ben és 2023-ban – is meghívást kapott. Az algériai magyar konzulátus választása nem véletlenül esett éppen rá, tudták, hogy kiválóan énekel franciául, sőt francia nyelvű szerzeményei is vannak. 

Párizs kinyitotta a világot

„A gimnáziumi osztályfőnököm pecsételte meg a sorsomat, mert a franciatanárom is ő volt, és a tanácsára mentem ki 18 évesen Párizsba. Egy évet dolgoztam ott bébiszitterként, és ez az év kinyitotta előttem a világot. Itt tudatosult bennem, hogy a nemzetközi színtéren is érthető, élvezhető produkciókra van szükség, ezért nincs is olyan lemezem, amelyen ne lenne legalább néhány angol vagy francia nyelvű szerzemény” – eleveníti fel Boggie a kezdeteket, hozzátéve, hogy azóta is figyelemmel kíséri a francia és a belga zenei piacot.

Csemer Boggie. Fotó: Antal Dániel / Kultúra.hu
Csemer Boggie. Fotó: Antal Dániel / Kultúra.hu

Különösen az olyan dalokat szereti, amelyekben a hagyományos sanzonok dallamvilága más zenei elemekkel, például arab muzsikával vagy éppen rappel keveredik. Többek között a nálunk is jól ismert jazz-soul és sanzonénekes ZAZ, az algériai-francia Camélia Jordana és a belga Angèle szerzeményeit érzi közel magához.

„Az Európai Zenei Fesztivált évente rendezik meg Algériában tíz-tizenkét európai, elsősorban nyugat-európai ország előadóinak részvételével. Én mindkét alkalommal a saját szerzeményeimet adtam elő magyarul és franciául, az első évben gitár-dob, a másodikban líraibb hangzású, zongora-dob kísérettel, de A Csitári hegyek alatt című magyar népdalt is elénekeltem mindkétszer az arab-francia anyanyelvű közönség előtt” – meséli az énekesnő. 

Algéria varázslata

„Manalt a 2022-es fesztivál műsorvezetőjeként ismertem meg. Algériában ő valóságos sztárnak számít, aki tradicionális andalúz-arab dalokat énekel, több hangszeren játszik, és műsorokat is vezet. Valahogy úgy kell elképzelni, mintha Palya Bea és Ördög Nóra lenne egy személyben” – folytatja Boggie, aki nemcsak Manal Gherbit, hanem Algériát és az algériaiakat is a szívébe zárta.

Csemer Boggie. Fotó: Antal Dániel / Kultúra.hu
Csemer Boggie. Fotó: Antal Dániel / Kultúra.hu

„Sokféle emberrel találkoztam a legkülönbözőbb társadalmi osztályokból, a taxisofőröktől a művészeken át a diplomatákig. Mindannyian nagyon vendégszeretők voltak, lelkesen igazítottak útba, hogy hová menjek el és mit nézzek meg feltétlenül, tudták, melyik épület mikor épült és miről nevezetes.

Úgy éreztem, mintha egy ritmusra verne a szívük, hogy náluk sokkal nagyobb a hazaszeretet és a nemzeti öntudat, mint nálunk Magyarországon.

Nem is beszélve arról, mennyire rajonganak a kultúrájukért és a hagyományaikért, a tradicionális algériai népzene ma is ugyanolyan szerves része a hétköznapjaiknak, mint évszázadokkal ezelőtt. Ez azért is döbbentett meg, mert szerintem nálunk csak egy szűk réteg hallgat népzenét, a magyar népzene bőven nem része a mindennapjainknak, és úgy vélem, ezen lehetne változtatni. Algériában kezdtem el komolyan azon gondolkodni, hogy valamit kezdenem kell a magyar identitásommal a zene nyelvén” – fejti ki az énekes-dalszerző, akit annyira mélyen megérintettek az észak-afrikai országban szerzett tapasztalatok, hogy hazatérve magyar népzenei duót alakított Pertuska András gitárossal Hunclorique néven, továbbá elhatározta, hogy dalban örökíti meg algériai élményeit.

A Szépség születése

Amikor tavaly tavasszal Boggie-t ismét meghívták Algírba, úgy érezte, eljött az alkalom a dalírásra, ami viszont sokkal érdekesebb lenne, ha Manal Gherbivel együtt tennék francia-arab nyelven, és elsőként az Európai Zenei Fesztiválon adnák elő. Ezután megírta saját zenéjét és szövegét, majd egy levél kíséretében, az algériai magyar nagykövetségen keresztül továbbította Manalnak. 

Boggie és Manal. Fotó: Antal Dániel / Kultúra.hu
Boggie és Manal. Fotó: Antal Dániel / Kultúra.hu

„Nagyon örültem, amikor megkaptam a levelet a konzulátusról Boggie dalával és az együttműködésre való felkéréssel.

Mivel a szerzemény Algéria csodálatáról és szeretetéről, illetve kettőnk találkozásáról és barátságáról szólt, gondolkodás nélkül igent mondtam neki. 

Különösen tetszett, hogy teljesen újszerű volt az általam megszokott dalokhoz képest, ráadásul korábban még sosem kollaboráltam külföldi művészekkel” – veszi át a szót Manal Gherbi. Ő a Szaharáról és az algériai napsütésről szóló arab nyelvű szövegrésszel egészítette ki a dalt, majd a felvételt eljuttatta Budapestre, ahol a Beauté egy, a témájához és hangulatához illő arabos hangszereléssel öltött végső formát. Már csak a videóklip hiányzott hozzá.

Elveszett ruhák és titkos forgatás 

A 2023-as Európai Zenei Fesztivál meglehetősen kalandosan indult Boggie számára, ugyanis a bőröndjei elkeveredtek a frankfurti repülőtéren, így a koncert napján fellépőruha nélkül maradt. Manal Gherbi azonban nemcsak megoldotta a problémát, hanem még előnyt is kovácsolt belőle: Karim Akrouf divattervező segítségével két óra leforgása alatt elintézte, hogy a magyar énekesnő tradicionális algír öltözetben adhassa elő műsorát, melynek fénypontja közös daluk, a Beauté volt. 

Boggie és Manal koncertje. Fotó: Nagy-Simon Judit
Boggie és Manal koncertje. Fotó: Nagy-Simon Judit

A klip forgatásának helyszíneit is Manal útmutatásai alapján állították össze, aki nagy örömmel vállalta a feladatot, mert – mint fogalmaz – ezt a dalt az algériai népnek szóló ajándéknak tekinti. Emiatt is tartotta fontosnak például Algír óvárosa, az UNESCO világörökségi helyszínek közé tartozó kasbah bemutatását, amely annyira régi, hogy apró házakból, szűk utcákból és lépcsőkből álló labirintusában csak gyalog lehet közlekedni. „Mivel Algériában csak nagyon szigorú feltételek mellett lehetett volna forgatási engedélyt kapni, a férjemmel, Nagy Bálinttal majdhogynem titokban filmeztünk, egy fényképezőgépnek látszó kamerával” – fűzi hozzá Boggie.

Dal és klippremier Budapesten

Az első magyar-algériai dalt az algíri fesztivál után szinte napra pontosan egy évvel, az idei Múzeumok Éjszakáján, az Unicum Házban hallhatta először a magyar közönség. Boggie nagyzenekaros koncertjén Manal Gherbi volt a sztárvendég, aki ez alkalommal járt először Magyarországon. Manal örömmel készítene egy algériai és magyar népdalegyveleget a jövőben, de egyelőre mindketten közös dalukra, a Beautéra koncentrálnak.

Csemer Boggie-val július 23-án 19.00 órakor a 33. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban, a Magyar Kultúra-sátorban is találkozhatunk. Petruska Andrással közös Hunclorique című népzenei koncertjükön a legszebb magyar szerelmes balladák és siratóénekek közül válogatva mutatják be a magyar népzenei motívumok és dallamok páratlan szépségét.

Fotó: Antal Dániel / Kultúra.hu. Koncertfotó: Nagy-Simon Judit