Alternatív Bajnokok Ligája Debrecenben

Egyéb

Az Alternatív Színházi Szemle 1994 óta nyújt reprezentatív bemutatkozási lehetőséget a független színházi társulatok számára. Az első nyolc évben Budapesten, 2003-tól 2007-ig Szegeden zajlott az esemény, melyet 2008 óta a Befogadó Színházak Társulása és a Független Színházak Szövetsége egymással karöltve Debrecenben rendez meg.

149 előadásból Karsai György egyetemi tanár tizenkettőt válogatott a versenyprogramba, és az ő javaslatára idén a Szemlén fellépnek a színészképzéssel foglalkozó közép- és felsőfokú intézmények, műhelyek is. A XV. Debreceni Alternatív Színházi Szemlén 2009. szeptember 11. és 15. között olyan produkciókkal ismerkedhet majd a közönség, mint Moliére Mizantrópja Petri György fordításában az Örkény Színháztól, Gothár Péter rendezésében, Tasnádi István: Fédra Fitnesse a szerző rendezésében és a KoMa Társulat, valamint az ALKA.T előadásában, vagy a HOPPart Társulat Szörprájzpartija, melynek szerzője Kárpáti Péter. A Stúdió K két előadással érkezik: a Zalán Tibor Rettentő görög vitéz című írásából készült bábelőadással Fodor Tamás rendezésében, és Venyegyikt Jerofejev Hű, de messze van Petuski! című drámájával Tamási Zoltán rendezésében. A sepsiszentgyörgyi M Stúdió a Törékeny című darabbal mutatkozik be, melyet Goda Gábor rendezett, az Élőkép Társulat pedig a Psychotechnikumot viszi színre Bársony Júlia rendezésében. A versenyprogramban szerepel továbbá a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház Kasimir és Karoline című előadása Ödön von Horváth tollából, Forgács Péter rendezésében, míg az Ágens Társulat az Ira-Düh című produkcióval lép fel, Gergye Krisztián Társulata pedig A szatír című előadással indul a Szemlén. (Gergyéék emellett a MODEM-ben a Messiások című kiállítás társprogramjaként a tárlattal azonos című, apokrif ikonosztáz műfaj-megjelölésű előadás-sorozattal mutatkoznak be a kiállítás zárásáig minden hónapban egy alkalommal.) Ladányi Andrea és Borlai Gergely a BL-t viszik Debrecenbe, Virág Melinda pedig a Közép-Európa Táncszínház társulatával készített Szájbanforgó című produkcióval került a versenyprogramba. karsai György válogató leszögezte: számára az alternativitás művészi hozzáállást, nem pedig esztétikai kategóriát jelentett, ezért keverednek a műfajok vagy épp a kő- és alternatív színházi előadások a versenyprogramban

Az idei Szemle programját színesíti az utolsó napon tartandó konferencia, ahol Hudi László, Nánay István, Szalai-Szabó István, Csizmadia Tibor, Hartyándi Jenő és Gulyás Gábor arra keresik majd a választ, hogy Mi az alternativitás?, továbbá a debreceni Ady Gimnázium, a pécsi Apolló Színkör, a békéscsabai Színi Tanház, a Színház- és Filmművészeti Egyetem és a Kaposvári Egyetem Művészeti Főiskolai Kar színész szakosainak előadása.

A DASZSZ zsűrije - Forgách András, író, Gáspár Máté, a Krétakör ügyvezető igazgatója és Kőrösi Zoltán, dramaturg, író - tetszés szerinti kategóriákban oszthat ki díjakat, melyekhez a Fővárosi Önkormányzat is hozzájárult. (A tavalyi zsűri például jutalmazta a Legbámulatosabb Színpadi Jelenlétet is.)

A Szemle teljes programja ezen a linken érhető el.

A jövő évi válogató Szalai-Szabó István lesz.