Az időszámításunk előtt készült római remekművek amerikai turnéja márciusban indul a chicagói Művészeti Intézetben, szeptemberben a Fort Worth-i Kimbell Művészeti Múzeumban folytatódik, harmadik helyszíne pedig a montreali Szépművészeti Múzeumban lesz jövő márciusban.
Az észak-amerikai kiállítások a Torlonia-gyűjtemény 58 kiemelkedő darabját mutatják be, köztük 24 újonnan restaurált művet. A kiállított művek keletkezési ideje az i. e. 5. századtól az i. e. 4. század elejéig terjed, a legtöbb mű a Római Birodalom császárkorából származik – írja a The Art Newspaper.
Alessandro Torlonia herceg 1875-ben alapította meg magánmúzeumát Róma Via della Lungara utcájában. Akkor 517 szobor szerepelt a gyűjteményben, majd 1884-re 620-ra nőtt a műalkotások száma. A második világháború után a nagyközönség számára hozzáférhetetlenné vált gyűjteményt az 1970-es években költöztette a palota három szobájába az akkori Alessandro Torlonia. Az olasz állammal folytatott több évtizedes tárgyalás után a család 2016-ban hivatalosan is beleegyezett a művek kiállításába.
A Bulgari luxus ékszermárka támogatásával restauráltak 92 kiválasztott tárgyat, amelyeket 2020-ban nagy kiállításon mutattak be a római Capitoline Múzeum Villa Caffarelli épületében.
„A Torlonia Alapítvány megnyitotta a Laboratorio Torloniát a Torlonia Múzeum eredeti helyszínének közelében, ahol a 620 szobrot mindig is őrizték. A Bulgari támogatásának köszönhetően már több mint 150 szobor restaurálását sikerült elvégezni” – mondja Carlotta Loverini Botta, a gyűjteményt felügyelő Torlonia Alapítvány igazgatója.
Vittorio Sgarbi olasz művészettörténész a római kiállítást követően javasolta az olasz kormánynak a gyűjtemény megvásárlását, amely szerinte 250 millió eurót ért. Szóba jött az a lehetőség is, hogy a szobrok saját múzeumot kapjanak Rómában.
– Az alapítvány végső célja az, hogy a római Torlonia Múzeum véglegesen megnyílhasson a nagyközönség előtt – hangsúlyozza Botta, majd hozzátette: „Folyamatos párbeszéd zajlik az olasz Kulturális Minisztérium, a család és az alapítvány között a megfelelő helyszín meghatározása érdekében, amelyről eddig nem született megállapodás.”
A Torlonia-műkincsek egy válogatása jelenleg a párizsi Louvre-ban látható.