Az Ánima Buenos Aires a legjobb

Egyéb

A Hisko Hulsing-ból, Kassay Rékából és Daniel Gray-ből álló nemzetközi zsűri az argentín Maria Ramirez Ánima Buenos Aires című, négy részből álló alkotásának ítélte a legjobb egészestés animációnak járó fődíjat az idei Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztiválon. A film epizódjait egy tangótáncos pár köti össze, miközben bejárjuk Buenos Aires hihetetlen világát és ismerkedünk a város varázslatos, rejtett lelkével. A zsűri különdíjjal jutalmazta a Babeldom című brit alkotást, amelynek érdekessége, hogy a rendező a világ számos területéről, tudományból, technikából, iparból és építészetből gyűjtött össze az alkotásban felhasznált mozgóképeket.

A rövidfilmek versenyében a brit Paul Bush, az Oscar-díjas lengyel Zbigniew Rybczyński és Szederkenyi Bella, animációs rendező zsűrizte az alkotásokat. Ők a francia Jérémy Clapin Palmipédarium című animációját találták a legjobbnak, melyben Simon nagyon jól ismeri a kacsákat. Hápognak, repülnek, úsznak, vannak amelyek még gurulnak is. Ez néha egy kicsit zavaros, így nem csoda, hogy Simon elveszti a fonalat. A zsűritagok mindegyike egy-egy különdíjat is kiadott idén. Paul Bush Michelle és Uri Kranot Kongó föld című dán-francia-kanadai koprodukcióját ítélte a legjobbnak, Szederkenyi Bella a francia Morgane Le Péchon Hőguta című animációját méltatta, míg Zbigniew Rybczyński az angol Max Hattler X című alkotásának adott különdíjat. A budapesti közönség kedvence Vácz Péter kisfilmje, a Nyuszi és Őz lett, melyben a főszereplők boldogan élnek, de Őz új szenvedélye, hogy meglelje a 3. dimenzió titkát, próbára teszi barátságukat. Egy szerencsétlen baleset következtében Őz, ismeretlen idegen világban találja magát. A két barát más-más dimenzióban keresi az utat egymáshoz.

A Nyuszi és az Őz már több mint 30 nemzetközi filmfesztiválon szerzett díjat, elsöprő sikerének titkáról Szederkényi Bella animációs filmrendezőt kérdeztük: ?Peti filmsikerének több összetevője is van. Először is a nemzetközi fesztiválokon nagyon szeretik, ha valaki az animációs technikákat keveri ? ez egy nagyon hálás téma. A Nyuszi és Őz két barátról szól: az egyikük egy három dimenzióban létező bábfigura, a másikuk pedig egy papíron lévő kétdimenziós rajzfilmfigura. A másik összetevő az, hogy egy nagyon aranyos, bájos, érzelmes, szívhez szóló történet a barátságról. Ezzel mindenki tud azonosulni, hiszen mindenkinek vannak érzelmei a barátsággal kapcsolatban. A siker harmadik összetevője pedig az, hogy nagyon szép a kivitelezés, a világítás, a bábok nagyon magas minőségről árulkodnak. Ha egy ilyen film egy fesztiválon versenyben van, az több mint valószínű, hogy díjat fog nyerni?.

?Olyan filmeket válogattunk be a fesztivál programjába, amelyeket vagy nem mutatnak be hazánkban, vagy amelyek az interneten is nehezen hozzáférhetőek? ? mondta el Liszka Péter fesztiváligazgató. Hozzátette: a fesztivál profilja az, hogy az új animációs technikákat, tematikus hullámokat és ma érvényben lévő kifejezésmódokat vonultasson fel.

 

Budapesten november 27-étől december 1-jéig az Uránia és Toldi mozikban futott a világ animációs termésének legjavát felsorakoztató tizenegyedik Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztivál.

A versenyfilmek mellett más szakmai programokat is rendeztek. A két külföldi zsűritag, Zbigniew Rybczynski és Paul Bush filmjeiből retrospektív vetítést tartottak. Ismét volt Anime Haiku, azaz válogatás a kortárs japán animáció Európában szinte ismeretlen irányzataiból, valamint gyermekek és felnőttek számára létrehozott workshopok.