Aranyba borult a Műcsarnok díszterme

Egyéb

Mátrai Erik ugyan festő szakon végzett, mégis gyakran dolgozik projektorral és videóval, alkotásai túllépnek a két dimenzión, és ezúttal is mozgásba lendülnek: a kiállítás előzetes ismertetője alapján aranyszínű folyadék kavarog, hullámzik és folyik le majd az egykori díszterem négy méter magas falainak csaknem teljes területén.

?Mátrai Erik munkáiban fontos szerepe van a víznek, gyakran dolgozik vele, itt is megjelenik, mint a ciklikusság, az idő, az élet szimbóluma? ? mondja Boros Lili, a kiállítás kurátora.

Az installáció az egész termet betölti, a néző pedig szinte belesétál az alkotásba, aminek maga a helyszín is többletjelentést ad.

?A víz mellett a másik vissza-visszatérő motívum a szakralitás, ami már megjelent például a Barracasi misé-n vagy A Vörös-tenger ketté- választásá-n is. A szakrális jelleget most maga a helyszín adja a boltívekkel és a stukkókkal, amik az arany fényben egy barokk oltár látványelemeit idézik. Ez a harmadik kiállításunk az M0-ban, és Mátrai Erik pontosan ide, ehhez a helyszínhez tervezte ezt az installációt, vagyis maga a terem is részévé válik az alkotásnak. Ha úgy vesszük, egy bizonyos kontextust is ad a kortárs képzőművészeti és művészettörténeti elemekből egyaránt táplálkozó installációnak.?

A Táj-at a Műcsarnok egykori díszterméhez tervezték, de nem ez az egyetlen oka, hogy csak nagyon nehezen lehetne máshol bemutatni: Mátrai Erik ugyanis most nem egy projektort használ, hogy a falra vetítse a gomolygó aranyfüstöt.

?Vízzel, festékkel, fával és fóliával dolgozik, nem pedig egy videót vetít ki, így nem a realitás illúzióját kelti, hanem egy víziót változtat valósággá? ? magyarázza Boros Lili. ?Éppen ez az, amitől az alkotás nagyon egyedivé és újszerűvé válik, idehaza is újdonságnak számít, de nemzetközi viszonylatban is túlmutat azoknak a művészeknek a munkáin, akik városi környezetbe helyezik az installációikat, vagy a valóság és az illúzió határait feszegetik. Korábbi, Gömb című alkotásával is hasonló élményt teremtett, amikor szintén papírlapokkal, vízzel, illetve a víz tükröződésével dolgozott. Ez a munkája egyébként szeptember 30-tól Velencében, a San Lieto templomban lesz látható, a Biennáléval egy időben.

 

Mátrai Erik 1977-ben született, és 2004-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetem festő szakán. Saját bevallása szerint alkotásainak többsége személyes élményből táplálkozik, a természet, a tűz és a víz visszatérő elemek nála. Számos hazai kiállítása mellett alkotásaival megismerkedhettek már Olaszországban, Oroszországban és Németországban is. 2006-ban Derkovits Ösztöndíjat, 2008-ban Márciusi Ifjak Díjat kapott.

Zabolai Margit Eszter