Aranyhíd idézi a Balaton múltját

Kultpol

A tárlat többek között a tó fejlődéstörténetét, az ott élő emberek mindennapjait, a vízparti pihenés aktív és passzív lehetőségeit mutatja be. A kiállítás geológus, vízügyi mérnök, biológus, régész, történész, néprajzkutató és térinformatikus szakemberek együttműködésével valósul meg.

A keszthelyi múzeum korábbi állandó Balaton-kiállítását több mint két évtizeden keresztül egészen tavaly szeptember végég láthatta a közönség. A tó keletkezésének története, a balatoni halászat, az állat- és növényvilág megjelenítése része lesz a szeptemberben nyíló kiállításnak is, ugyanakkor nagyobb szerepet kap majd a fürdőkultúra és a balatoni hajózás története, interaktív elemek, animációs filmek, terepasztal, a balatoni halakat bemutató akvárium - mondta Manninger Jenő.

Az Aranyhíd kiállítás a múzeumépület több mint 700 négyzetméteres emeleti részén 11 termet foglal el. A Balaton környékén talált régészeti leletekből az őskortól egészen a középkor végéig mutatnak be válogatást, és láthatóak lesznek a parton épült várak makettjei is.

A Zala Megyei Közgyűlés elnöke a költségekről azt mondta, hogy a megyei önkormányzat az elmúlt évben másfél millió forintot fordított a múzeum épületének állagmegóvására és a beázások miatt megrongálódott tetőszerkezet cseréjére. További 20 millió forinttal járultak hozzá a szeptemberben nyíló kiállítás megrendezéséhez. A fennmaradó 20 millió forintot az Alfa program, valamint a Nemzeti Kulturális Alap pályázatain elnyert összegből biztosítják, de a teljes befejezéséhez újabb pályázati forrásokra lesz szükség.

A munkák során felújítják az emeleti termeket, kicserélik a villamossági hálózatot, a kiállítás őszi megnyitójára pedig befejeződik a biztonságtechnika korszerűsítése és a vizesblokk cseréje is.