Argentín dínók érkeznek a Természettudományi Múzeumba

Egyéb

Dr. Bajzáth Judit, a Természettudományi Múzeum főigazgatója emlékeztetett rá, hogy 2007-ben már volt egy hasonló kiállítás a múzeumban, de azóta olyan jelentős régészeti leletek kerültek elő, amelyek indokolttá tet

ték egy új tárlat bemutatását. A főigazgató-asszony elmondta, hogy az evolúciós szempontból izgalmas eredményeket felvonultató kiállítás a ?látványosság mellett tudományos igénnyel is rendelkezik?. Kiemelte, hogy a gyermekek számára interaktív játszótérrel készülnek, amelyen játszva idézik fel a földtörténeti középkor állatainak világát.

Az argentín Patagóniából érkezett dinoszauruszok maradványai nem eredetiek, hanem hiteles másolatok és rekonstrukciók. Dr. Főzy István paleontológus elmondta, hogy a dínók a földtörténeti középkorban éltek: a triász végén alakultak ki, a jura korban sok fajuk alakult ki, majd a kréta korszak végén, nagyjából 50 millió éve haltak ki a dinoszauruszok. A dinológus kiemelte, hogy a szeptember 28-tól látogatható kiállítás többnyire a kréta korból származó maradványokból válogat, de a másik két korszakból is találnak leleteket a látogatók.

A tárlaton az idelátogatók megtalálhatják a legnagyobb növényevő, a Rebbachisaurus 17 méteres hosszú csontvázát, a legnagyobb raptor hosszú karmokban végződő mellső végtagját, vagy a ?szarvas? dinoszauruszt, amely természetes formájában maradt fent egy hematit gumóban.

A kiállítás egyik érdekessége, hogy Budai Péter és Zsebe József papírból készítettek egy Tiranoszaurusz Rexet. A kiállított origami dinót egy hónap alatt, 21 papírnégyzetből készítették el az alkotók. A papírdínót betonacélra rögzítették.

Az állami garanciával megvalósuló tárlat biztosítási összege 513211 euró.

A Természettudományi Múzeum Patagónia óriásai című kiállítása 2014. július 31-ig látogatható.

Milojev Zsanett