A művészi pálya nehezen egyeztethető össze a hatalom iránti elköteleződéssel, a diktatúra alattomos szabályrendszerének tett behódolással. A huszadik századi magyar történelem egyik legsötétebb korszaka nem engedte, hogy a szolidaritást egész életében vállaló, az elvei mellett következetesen kitartó, magas színészi kvalitású Gombos Katalin sikerre termett tehetsége kibontakozhasson. Az idén kilencven éve született színésznő pályája legfontosabb állomásainak jártunk utána.

 


gombos_katalin_1959__600x453.png
Gombos Katalin és Bay Gyula a Magyar Rádió stúdiójában 1959-benForrás: Fortepan
 
Az 1929. február 12-én Bessenyei Ferenchez hasonlóan Hódmezővásárhelyen született Gombos Katalin már gyerekkorában nagy vonzódást mutatott a filmek és a különböző karaktereket megformáló színészek világa iránt. "Gyermekkori képeimet nézve, édesanyám elbeszéléseire emlékezve nagyon élénk, gyors mozgású, táncos lábú, cserfes kislány voltam, de tisztelettudó is. Szerettek a felnőttek" - emlékezett vissza 1982-ben.
 

leadpic1_2262_600x434.png
Gombos Katalin a színpadonForrás: Vásárhely24
 
Tehetsége hamar kibontakozott, szinte mindenki arra biztatta a családját, hogy ezen a pályán induljon el. Még 18. életévét sem töltötte be, amikor a hódmezővásárhelyi Fekete Sas szállóban mutatkozhatott be színésznőként. Színészi tehetségének híre Somlay Artúrhoz is eljutott, aki azzal kereste fel a szüleit, hogy engedélyt kérjen, hadd szerepelhessen színpadon lányuk.

 


juhasz_ferenc_kolto_az_ejszaka_kepe_cimu_koltemenyenek_felvetelen__gombos_katalinnal_600x401.png
Juhász Ferenc költővel Az éjszaka képe című költeményének felvételén 1963-banForrás: Fortepan
 
"Színésznőkérőnek Somlay Artúr jött el a szüleimhez. Ők ugyanis hallani sem akartak erről a rendszeres tevékenységemről, főleg amikor kiderült, hogy ez már nem is játék. Délelőtt a színházban próbáltam, délután tanultam az iskolában, a kereskedelmiben, mert helyhiány miatt és az én szerencsémre délután volt az oktatás. Este pedig a szigorú Kis Gergely Igazgató úr engedélyével a színházban játszottam. Az igazgató behívatta szüleimet, beszélt tanácstalan édesanyámmal, hagyjanak csak engem nyugodtan játszani, másra úgysem igen vagyok alkalmas" - emlékezett vissza.

1946 nyarán Lehotay Árpád azzal fordult hozzá, hogy szerződtesse a szegedi színházhoz. A csábító ajánlatot Gombos Katalin elutasította, helyette inkább országjárásra indult. 1950-ben került fel Budapestre, az Ifjúsági Színházban lépett fel rendszeresen. Ekkortájt ismerte meg leendő férjét, Sinkovits Imrét.

Első találkozásukról így mesélt 2003-ban. "Az Apák ifjúságának rendezésére készülve Hont Ferenc azt mondta Molnár Tibornak, hogy jól kösse föl a fehérneműt, mert olyan főiskolás főszereplő jön, aki komoly riválisa lesz. Én meglepődtem, nem értettem, hogy miért kellett a Kossuth-díjas Molnárt megszégyeníteni. Ugyan mi lehet az, amit nála jobban tud az ismeretlen fiatalember? Függöny mögül figyeltem a próbateremben folyó munkát. Nem mondom, szép hangja volt Sinkovits Imrének - persze, hogy ő volt a beharangozott tehetség - , de például a rövidnadrágja és a biciklije, amiben, illetve amivel járt, nem nyerte el a tetszésemet."
 

eres_ilona__domjan_edit__gombos_katalin_es_sinkovits_imre_600x397.png
Béres Ilona, Domján Edit, Gombos Katalin és Sinkovits Imrea Magyar Rádió stúdiójában 1975-ben. Forrás: Fortepan

Gombos 1954-ben diplomázott a Színház- és Filmművészeti Főiskola színházakhoz kihelyezett tagozatán. 1956-1957 között a Vidám Színpadon, míg 1957-ben a Fővárosi Operettszínház tagjaként annak kamaraszínházában, a Blaha Lujza Színházban lépett fel.

Az '56-os forradalom és szabadságharc utáni évek történéseinek feldolgozása, kisebb megakadásokkal, de folyamatos. Érdemes szót ejteni a megtorlás éveiben tett apró gesztusokról, mert ezek a nagyon emberi, ugyan a terrort meg nem zavaró, de a lelkiismeretet megnyugtató lázadások mutatják, hogy a hivatalos forradalom után kezdetét vette egy belső forradalom a magyar társadalomban.

 


gombos_katalin_sulyok_maria_huvosvolgyi_ildiko__pygmalion_r_600x361.png
Gombos Katalin Sulyok Mária Hűvösvölgyi Ildikó a PygmalionbanForrás: madachszinhaz.hu

Egyszer nem ártana a parányi, forradalmi gesztusok összegyűjtése és megjelentetése egy impozáns albumban. Kétségtelen, Gombos Katalin sem hiányozhatna ebből a gyűjteményből, hiszen 1957. október 23-án gyertyagyújtással és az öltözőjében meg a Rókus Kápolnánál elhelyezett virággal emlékezett a halottakra. Mint az lenni szokott, a feljelentés nem sokáig váratott magára. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy 1958. januárban kilakoltatták volna, ha nem siet a segítségére és vállal kezességet érte Ladányi Ferenc színigazgató. Ennek köszönhetően 1958-tól visszavonulásáig a Madách Színház tagja volt.


sinkovits_imre_gombos_katalin_retronom_600x340.png
Gombos Katalin és Sinkovits ImreForrás: kulturpart.hu

Gombos Katalin számos játék- és tévéfilmben is szerepelt. Többek között az Iszony, a Változó felhőzet, a Keménykalap és krumpliorr című alkotások kötődnek a nevéhez. Sinkovits Imrével a hatvanas években irodalmi műsorokkal léptek fel országszerte. Érdekesség, hogy ő szerkesztette Sinkovits Imre Rendületlenül című kazetta- és CD-lemezét.

A színházról alkotott véleménye sokak előtt ma is követendő példa lehet. "A színház társasjáték. Közös munka és egymásra figyelés nélkül nincs sikeres előadás."

 


1973._szilveszter_nemeth_laszlo_iro_lakasan_600x451.png
1973. Szilveszter Németh László lakásán. Balra Illyés Gyula, jobbra Déry Tibor, mögötteIllyés Gyuláné Kozmutza Flóra, mögötte Gombos Katalin. Forrás: Fortepan

A kilencvenes években végleg visszavonult a színpadtól. "Más lett a színházi élet. Még a rend is más. Olyan rendetlen rend lett. Én pedig szeretem a rendes és ápolt rendet. Azt a színházat, amikor sem próba, sem előadás nincs, de az ember mégis lábujjhegyen jár" - nyilatkozta.

 


volegeny_3.jpg
Haumann Péter, Körmendi János, Csűrös Karola, Gombos Katalin SzépErnő Vőlegény című darabjában 1960-ban. Forrás: madachszinhaz.hu

Sinkovits halála után mindent megtett azért, hogy férje emlékét méltóképp megőrizze. "Férjem halála óta úgy telnek a napjaim, hogy hazavárom őt, mint az évtizedek során bármikor, amikor éppen vendégszerepelt valahol" - mondta egy interjúban.

 


gombos_katalin__jutalomjatek_1981_2_600x587.png
Gombos Katalin a Jutalomjátékban (1981)

Noha kimagasló tehetségét senki nem vonta kétségbe, különös módon Kossuth-díjban soha nem részesült.

A 2012. november 6-án elhunyt színésznő az Óbudai temetőben, Sinkovits Imrével közös sírban nyugszik.