Aszály hozta felszínre a császári síremléket

Kultpol

Egy évszázadokkal ezelőtt víz alá került császári sír vált újra láthatóvá a Kelet-Kínában fekvő Csiangszu tartományban a térséget sújtó szárazságnak "köszönhetően". A Hongcei-tó nyugati partjánál lévő síremléket a Ming-dinasztia első császára, Csu Jüan-csang építette ősei tiszteletére 1386 körül. A mauzóleum 1680-ban került víz alá, mikor a Sárga-folyó kikerült medréből és egyesült a Huai folyóval.

Az 1960-as években tomboló szárazságnak köszönhetően a síremlék egy része már felszínre került, de maga a sír víz alatt maradt. Május 19-én a síremlék egy újabb része vált láthatóvá, noha legnagyobb része még mindig víz alatt van.

A hatóságok a felszínre kerülő műemlék állagának védelme érdekében vizet pumpáltak a tóba, de a vízszint csökkenését nem tudták megállítani. A szakemberek azt feltételezik, hogy a szárazság mellett még egy víznyelő megnyílása is állhat a tó gyors kiszáradásának hátterében. A síremlék kezelésére létrehozott bizottság a további kiszáradás függvényében dönt a műemlék sorsáról.