A komáromi Monostori Erődben tartott díjkiosztón Halász János kultúráért felelős államtitkár a beszédében méltatta, hogy az eredetileg film- és zenei fesztiválnak indult Mediawave az időközben köré szerveződött népművészeti, népzenei és gasztronómiai programokkal közösségszervező erővé vált.
Az államtitkár bejelentette, hogy a filmszakmai támogatási keretből tízmillió forinttal támogatják a 2015-ös fesztivál filmes programjait.
A legjobb dokumentumfilm díját Sós Ágnes Szerelempatak című alkotása nyerte el, amelyben egy erdélyi falu öreglegénye és a falu néhány asszonya meséli el szerelmi életük titkait. A fesztiválon a filmvetítés után a nézők a szereplőkkel személyesen is találkozhattak.
A táncfilmek kategóriájában Szűcs Réka Isten báránya című alkotása végzett az élen. A magyar dokumentumfilmek közül Nagy Dénes Másik Magyarország című filmje kapott első díjat.
Az alkotásokat nemzetközi zsűri értékelte: a játék- és kisjátékfilmeket Mira Sztaleva, a Szófia Filmfesztivál igazgatóhelyettese, Vivi Dragan Vasile operatőr és Prikler Mátyás rendező, a dokumentumfilmeket Norah McGettigan és Boris Mitic filmrendező, valamint Beniamino Saibene, a Milánói Filmfesztivál igazgatója, az animációs és kísérleti filmeket Ivan Makszimov, Radu Igazság és Patrovits Tamás animációs rendező.
A magyar filmek zsűrijét Phil Mulloy animációs rendező, Kafka Jaworska, a Tofifest Fesztivál igazgatója, illetve Montserrat Guiu, a Huesca Filmfesztivál igazgatója alkotta.
A MEDIAWAVE Alapítvány 2001-ben kezdeményezte, hogy díjazásban részesüljenek azok a magyar, és az országban fellépő, egyedi művészeti életpályával rendelkező személyiségek, akik sohasem illeszkedtek az épp aktuális vagy divatos kulturális irányzatokhoz, hanem mindig a saját maguk által választott utat járták és járják.
A díjazottak évről évre abban hasonlítanak egymásra, hogy nem tudta befolyásolni, megtörni őket a környezet vagy a politika szándékos vagy szándéktalan átlaghoz szorító ereje. Az elismerés a Ravazdi Kerekasztal szellemiségének folytatásaként immár tizennegyedik éve a Párhuzamos Kultúráért Díj nevet viseli.
Az elismerést idén Bari Károly néprajzkutató, Geröly Tamás muzsikus, Kátai Zoltán énekmondó, Kovács Norbert néptáncos, Lábass Endre festőművész és Müller Péter Sziámi költő, énekes kapta meg.
MTI