Átadták a Magyar Rádió Művészeti Együtteseinek új otthonát

Zene

A Dohnányi Ernő Zenei Központ professzionális zenekari és énekkari, valamint kamarazenei stúdiófelvételekre ad lehetőséget, valamint mostantól hangversenyekkel is várja a közönséget.

Az MRME és a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) számára a zenei központ átadása mérföldkő, új korszak kezdete – emelte ki Papp Dániel, az MTVA vezérigazgatója a megnyitón. Bejelentette: a Magyar Rádió Művészeti Együtteseinek zeneigazgatója és ügyvezető igazgatója október 1-jétől Káli Gábor karmester lesz.

A vezérigazgató kiemelte: az MRME közszolgálati misszió, olyan érték, kulturális exportcikk, amelyre méltán lehet büszke a közmédia, hazánk és a kulturális élet. Hozzátette: az elmúlt négy évben az MRME emelkedő pályára állt, amelynek a lendületét Devich Márton, az MRME leköszönő ügyvezető igazgatója alapozta meg és adta meg.

Az új székházról elmondta: nem átmeneti, hanem hosszú távú megoldást kerestek, hogy valódi otthona lehessen az MRME-nek. Papp Dániel közölte: az ingatlant, amely korábban az Operaház próbatermeként működött, az állam biztosította, emellett másfél milliárd forint támogatást is nyújtott. A kivitelezés 2,5 milliárd forintba került, a hiányzó összeget a közmédia saját költségvetésből biztosította.

Az elmúlt négy év eredményeiről, az új bázis építéséről és lehetőségeiről Devich Márton adott tájékoztatást, kiemelve: az MRME-ben három együttes, a zenekar, az énekkar és a gyermekkórus alkot egységet. A Magyar Rádió Bródy Sándor utcai épületéből elköltöző együttesek új otthonát nem volt könnyű feladat megtalálni. Több épületet megvizsgáltak, míg végül az Operaház megüresedett, egykori próbatermei adtak lehetőséget az új bázis kiépítésére – idézte fel.

Az új bázist a zenekar alapítójáról, Dohnányi Ernőről nevezték el, méltó emléket állítva a zongoraművész-zeneszerzőnek, az MRME egykori alapítójának. A Pollák Manó által tervezett épületet, amelyet eredetileg a Kereskedelmi Utazók Egyesülete székházának terveztek, átépítették. A Laterex Építő Zrt. közreműködésével alakították ki a próbatermekként is funkcionáló stúdiókat, gyakorlókat, raktárakat és a menedzsment irodáit. Az irodák a külön megvásárolt és átalakított, a próbatermi szinttel összenyitott első emeleti részen kaptak helyet. A Sapszon Ferencről elnevezett énekkari terem és a nagyobb szimfonikus zenekart, előadói apparátust befogadni képes Nagyterem mellett gyakorló- vagy szólamtermek, több – köztük klimatizált – hangszerraktár áll az együttesek rendelkezésére. A kivitelező 2023 augusztusában vehette át a magasföldszinten 850 négyzetméteren, a félemeleten 150, a lapostetőn pedig 450 négyzetméteren a munkaterületet, a munkálatokat bő egy év alatt fejezték be.

Káli Gábor a terveiről elmondta: az együttesekkel egységben, összekovácsolva kívánja folytatni és továbbvinni az MRME tradícióit, a nemzetközi presztízsét és értékét pedig tovább kívánja szélesíteni. A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara tavaly ünnepelte a 80. születésnapját, 2025-ben a Magyar Rádió Gyermekkórusa lesz 70 éves. Az MRME elnök-karmestere Vásáry Tamás, vezető karmestere Riccardo Frizza, állandó karmestere pedig Kovács János.

A Dohnányi Ernő Zenei Központ átadásának alkalmából az M5 kulturális csatorna ikonikus koncertet tűz műsorára. Szeptember 30-án az MR Szimfonik sorozatban Kovács János és a Magyar Rádió Művészeti Együtteseinek koncertje látható.

Fotó: Kovács Tamás / MTI