Átadták a Magyar Kultúra Követe címeket

Egyéb

(MTI) - Az elismeréseket és a vele járó okleveleket idén Eötvös Péter zeneszerző-karmester, Esterházy Péter író, Kányádi Sándor költő, Julia Marton-Lefevre magyar származású környezetvédelmi és tudományos szakdiplomata, Palya Bea énekes és Schiff András zongoraművész-karmester vehette át hétfőn, Budapesten. A Magyar Kultúra Követe címet második alkalommal ítélték oda.

Eötvös Péter Kossuth- valamint Bartók-Pásztory-díjas zeneszerző és karmester; a Holland Rádió Kamarazenekarának állandó dirigense, a budapesti Nemzeti Filharmonikus Zenekar kortárs zenei vendégkarmestere és a kölni Zeneművészeti Főiskola professzora. 1991-ben fiatal karmesterek és zeneszerzők továbbképzésére megalapította a Nemzetközi Eötvös Intézetet, ahol - többek között - számos magyar tehetség tanult és tanul jelenleg is. A berlini Művészeti Akadémia, és a magyar Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja.
    Esterházy Péter Kossuth-díjas,író, publicista, a kortárs magyar - és nemzetközi - irodalom egyik legjelentősebb alakja, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja. Könyvei szinte a világ minden nagyobb nyelvén olvashatók, jutalmazták a Magyar Irodalmi Díjjal, Herder-díjas, német Béke-díjas. Tagja a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiának. A posztmodern próza nemzetközileg ismert és elismert mestereként Európában rendszeresen tart nagysikerű felolvasó-körutakat.

    Kányádi Sándor Kossuth- és Herder-díjas költő, műfordító, a Digitális Irodalmi Akadémia alapító tagja. A Kolozsváron élő, Európa-szerte elismert alkotó egyetemessége mellett jellegzetesen "közép-európai" költő is. Kányádi tevékenyen vesz részt az irodalmi életben, iskolák, könyvtárak, művelődési házak állandó vendége, felolvasásai, előadásai a magyarság nyelvi, kulturális tudatának és összetartozásának erősítését szolgálják.

    Julia Marton-Lefevre magyar származású, nemzetközi hírű környezetvédelmi és tudományos szakdiplomata. Az Amerikai Egyesült Államokban és Franciaországban élő szakember jelenleg a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vezérigazgatója, előtte a University for Peace (Békeegyetem) rektora, valamint az amerikai Rockefeller Alapítvány által létrehozott környezetvédelmi és tudományos program, a LEAD igazgatója volt. Számos nemzetközi tudományos szervezet vezetőségi tagja, a Brit Királyi Földrajzi Társaság tagja. Bár 1956-ban családjával elhagyta Magyarországot, magyarságát, anyanyelvét mindig, mindenhol büszkén vállalja.
    Palya Bea énekes, Artisjus-díjas előadóművész. A mai fiatal zenész-generáció egyik legsokoldalúbb alkotója. Az magyar, cigány, bolgár és indiai népzenékkel foglalkozik, emellett közreműködik világzene, dzsessz, énekelt vers műfajokban is. 2002-ben a Francia Intézet ösztöndíjasaként Párizsban tanult, azóta rendszeresen koncertezik együttesével, a Palya Bea Quintettel. 2007-ben ő volt az európai uniós Esély Éve magyarországi nagykövete. Szólólemezeivel, hazai és külföldi koncertjeivel a magyar népzenét és költészetet népszerűsíti.
    
   Schiff András világhírű magyar zongoraművész és karmester, a legrangosabb koncerttermek rendszeres vendége, két Grammy-díj, két Gramophone-díj, a Kossuth-díj, a Bartók-Pásztory-díj és a legjobb hangszeres szólistának járó Nemzetközi Komolyzenei díj tulajdonosa. A Firenzében és Londonban élő művész, akit a kritikák a "zongora poétájának" neveznek, rendszeresen fellép Magyarországon.
     A miniszter által tavaly alapított elismerést azoknak a kimagasló tehetségű embereknek adományozzák, akik a magyar kultúrát, Magyarországot képviselik külföldön. 
    Eötvös Péter és Schiff András elfoglaltsága miatt nem jelent meg az átadáson, ők külön veszik át a címmel járó oklevelet. 
Tavaly Lady Valerie Solti, Fehér László, Fischer Iván, Kertész Imre, Kocsis Zoltán és Sebestyén Márta kapta a Magyar Kultúra Követe címet.