Átadták a MOB Fair Play elismeréseket

Egyéb

A Magyar Fair Play Bizottságot 1967-ben alapították azzal a céllal, hogy megismertesse a "fair play", azaz a szabályok keretei között becsületes játszma eszméjét. Dr. Kamuti Jenő, a Bizottság elnöke elmondta, hogy a kezdeményezés ötlete immár 50 éves, így több szempontból is ünnepi alkalomról van szó. A tavalyi újítást, miszerint a művészeti tevékenységet is beemelik a díjazásba, sikeresként könyvelte el. Így olyan személyeket is el tudnak ismerni, akik a sporton kívül is hirdetik a Fair Play elveit és példaképként állíthatók a társadalom elé.

A május 11-én, a Kogart házban tartott gálán a magyar sport- és művészeti élet 19 alakját díjazták, akik munkásságuk során sokat tettek a sportszerűség szellemének népszerűsítéséért és terjesztéséért. A sportteljesítményért járó elismerések átadása után következett a művészeti személyiségek elismerése. Dr. Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár kiemelte a művészetek nevelő szándékának szükségességét a modern társadalmakban, majd pedig Platónt idézte, miszerint: ?A művészet nem végződhet másutt, mint a szép szeretetében.? A sport nem csak az önálló teljesítményt, hanem a sikeres csapatmunkát is jelképezi ? ezáltal párhuzamba állítható a színház- és filmkészítéssel. A művészeti kategória első díjazottját, Rudolf Péter Kossuth- és Jászai-díjas színművészt kollégája, Kálloy-Molnár Péter méltatta. ?Rudolf Péter intézmény: mindig, mindenben egy és egyedi.?

A Fair Play eszmeisége a művészetben kategória második, egyben az este utolsó díjazottja Mihály Gábor Munkácsy-díjas szobrászművész volt. Feledy Balázs kifejezte abbéli örömét, hogy a Fair Play bizottsága immár művészeti alkotókat is díjaz. Mihály Gábor elmondta, hogy bár fiatalabb korában ellene volt annak, hogy bekategorizálják munkásságát, ma már ?hálás vagyok azért, hogy ilyen jól megismerhettem a sportoló társadalmat.? Négy évtizedes pályafutása során harmincnál is több köztéri szobrot állított Magyarországon és külföldön egyaránt, köztük Szent László lovas szobrát, Marian Kozma portréját, vagy Lausanne-ben, az Olimpiai Székház előtt látható Ötkarikás biciklisták című alkotását.

A MOB Fair Play Bizottság díjazottjai:

Fair play cselekedet:
Trófea: Osváth Richárd (kerekesszékes vívó), Kónya Imre (ügyvéd, korábbi belügyminiszter)
Diploma: Vanek Ákos (triatlonos), Szabalics Szilárd (labdarúgó)

?A sport szolgálatában" kategória:
Trófea: Molnár Zoltán (sportvezető, szakedző)
Diploma: Takács Ferenc (egyetemi tanár, filozófus)

Életműdíj:
Trófea: Pál Ferenc (volt válogatott atléta, plébános), Dobszai Jenő (edző, pedagógus), Kovács István (olimpiai és világbajnok ökölvívó)
Diploma: Palotai Károly (olimpiai bajnok labdarúgó, játékvezető), Vígh László (torna mesteredző), Mészáros József (vívóedző, bíró), Kausz István (öttusázó, vívó, orvos), Majthényi Szabolcs és Domokos András (11-szeres vitorlázó világbajnokok)

A fair play eszméjének népszerűsítése:
Diploma: Vass István Zoltán (újságíró, rádiós műsorvezető)

Fair play a szabadidősportban:
Trófea: Beck Mónika (a Magyarország Szív futónagykövete)
 
Fair play a művészetben:
Trófea: Rudolf Péter (színművész), Mihály Gábor (szobrászművész)

Fotók: Csákvári Zsigmond