2010. szeptember 13. 21.00
21.00
Saddest day in Metal (Pándi Balázs solo set premier)
22.00
Atari Teenage Riot (De/JP/USA)
Az Atari Teenage Riot a kilencvenes évek egyik legszélsőségesebb, és ehhez képest meglepően sikeres zenekara volt. Radikalizmusuk megnyilvánult a zenében (kemény és nyaktörően gyors elektronikus ütemek a hardcore és a rave műfajokból, szirénázó szintik és torz elektromos gitárok) és megnyilvánult az elskandált és/vagy üvöltött (lázadásra buzdító, az elnyomás, a kapitalizmus és a szűk és tág értelemben vett fasizmus ellenes) szövegekben is. Néhány jellegzetes számcím: Fuck All, Start The Riot, Destroy 2000 Years of Culture, Deutschland Has Gotta Die, Revolution Action, Death Of A President D.I.Y.!
A zenekar 1992-ben, Berlinben alakult Alec Empire vezetésével (ő szólóban többször járt Magyarországon), aki a kemény, férfias zenéhez egy fekete mc-t, Carl Cracket és egy nőt, Hanin Eliast választott társul. 1993-ban az együttest leszerződtette a Phonogram, ám nem voltak hajlandóak a nagy kiadó játékszabályaihoz alkalmazkodni; a kapott előlegből létrehozták a Digital Hardcore Recordings nevű saját cégüket. Műfaji megnevezésük is ez lett: digital hardcore. Itt adták ki első két albumukat (Delete Yourself! - 1995, The Future of War - 1997), majd az ezek anyagából összeválogatott Burn, Berlin, Burn! című lemezt Amerikában a Beastie Boys-féle Grand Royal terjesztette. Mike D úgy jellemezte őket: ?minden idők a legdurvább punk-rockja?.
Az album hatalmas sikert ért el: olyanok kérték fel előzenekarnak az Atari Teenage Riotot, mint a Rage Against The Machine, a Wu-Tang Clan, Beck, a Jon Spencer Blues Explosion és a Ministry.
1997-ben csatlakozott az ATR-hez a japán-amerikai zajzenész, Nic Endo, még kaotikusabbá téve a megszólalást. Ezt a 60 Seconds Wipe Out című harmadik lemez örökítette meg (1999), amin vendégszerepelt többek között Dino Cazares (Fear Factory) és Kathleen Hanna (Bikini Kill, Le Tigre), majd a Spawn című filmzenealbumra a Slayerrel vettek fel közös számot. A zenekaron belüli feszültségek 2000-ben vezettek el a feloszláshoz. 2001-ben elhunyt a kábítószer-problémákkal régóta küszködő Carl Crack (akit gyakran ?a fekete Sid Vicious? jelzővel illettek az újságok).
Az Atari Teenage Riot visszatérését idén márciusban jelentették be; egyelőre koncertekről van szó, amelyeken a régiek mellett új számokat is játszanak, egyet (Activate) letölthetővé is tettek. Alec Empire mellett most Nic Endo szerepel a zenekarban, valamint CX KiDTRONiK amerikai zenész-énekes-producer, aki dolgozott többek között a Nine Inch Nailsszel, Saul Williamsszel és Kanye Westtel. Az eddigi koncertek a beszámolók szerint elképesztően energikusak és sikeresek. A tavaszi-nyári turné során a Európa legjelentősebb klubjaiban léptek fel, Japánban pedig egy 60 ezer fős arénában rendezett fesztiválon álltak színpadra.
A Saddest Day In Metal Pándi Balázs dobosszóló-projektje ? egy olyan set, melyben megszólalnak az eddig kiadatlan zenék (Cardopsherrel és Dj Spedranch-csel közös GrindhallerXXX, közös munkák Merzbow-val), illetve olyan, már napvilágott látott anyagok, mint például a Bill Laswell-lel és Justin Broadrickkal közös the Blood of Heroes, vagy Venetian Snaresszel közös munkák. Az est vélhetően remek felvezetése lesz az Atari Teenage Riot tagjaként ismert CX Kidtronikkal történő közös stúdiómunkát megelőző napoknak.