Az ausztrál internálótáborok mindennapjai

Kultpol

 

Ausztrália történelmének kevéssé ismert fejezetét világítja be a sydneyi múzeum új kiállítása. Az első világháború elején létrehozott ausztráliai internálótáborok fogvatartottjainak mindennapjait Paul Dubotzki fotósorozatán át fedezhetjük fel, aki fiatal bajor fotósként maga is itt élt 1915 és 1919 között. Dubotzki felvételein feltárul az internálótáborok sajátos belső társadalma és kulturális élete, így a fotókon többek közt sportesemények, színházi produkciók, klubok, evezős versenyek vagy éppen konyhakertek és teniszpályák láthatók.

 

Ausztrália sok más hadviselő országhoz hasonlóan internálta saját német származású állampolgárait; körülbelül hétezer német és osztrák eredetű személyt helyeztek őrizet alá. Olyan teljesen eltérő társadalmi körökből származó személyek kerültek egy fedél alá, mint a sörbáró Edmund Resch vagy az ünnepelt sebész, Marx Herz. Az internálás szétverte az ausztráliai német közösséget, amely a legnagyobb nem brit eredetű közösség volt a háború előtti kontinensen.

A május 7-én nyílt időszakos kiállítás, amelynek találóan az Ellenség otthon (Enemy at Home) címet adták, szeptember 11-ig tekinthető meg a Sydneyi Múzeumban.