Andorai_Péter.jpg

Az arc, amelyre rávésték a történelmet ‒ Hat éve hunyt el Andorai Péter

Andorai Péter nem csupán egy színész volt a sok közül, ő volt a magyar film egyik ikonikus arca. Olyan orgánummal és tekintettel megáldott művész, aki képes volt a legmélyebb csenddel is falakat mozgatni. Pályafutása során közel száz filmben szerepelt, és a színpadon is óriásit alakított.

A későn érő zseni

1948-ban született Budapesten, de az útja a Színművészeti Főiskolára nem volt sétagalopp. hatszor felvételizett, mire korengedménnyel felvették. Ez a fajta szívósság és konok kitartás később minden szerepében megmutatkozott. Tanulmányait Simon Zsuzsa osztályában fejezte be 1976-ban, majd olyan állomások követték egymást, mint 1971-1972 és 1977-1978 között a Kecskeméti Katona József Színház, 1976-1977 között a Nemzeti Színház, 1978-1980 között a Várszínház, 1980-1983 között a Mafilm, 1983-1989 között a József Attila Színház.

A filmvászon mágusa

Andorai Péter neve összeforrt a magyar filmgyártás aranykorával és annak megújulásával. Szabó István, Sándor Pál visszatérő alkotótársa volt. Felejthetetlen alakítást nyújtott Szabó István Oscar-díjas alkotásában, a Mephisto-ban. Szintén Szabó István rendezte Bizalomban mutatta meg leginkább eszköztelen, mégis feszültséggel teli játékát. A férfi, aki a háború alatt kénytelen idegenként együtt élni egy nővel, a bizalmatlanság és a vágy minden árnyalatát az arcára írta. Az Eldorádóban, Bereményi Géza klasszikusában a Sanyi szerepe újabb bizonyíték volt arra, hogy Andorai képes a kisemberek sorsát tragikus magasságokba emelni. Enyedi Ildikó Simon mágus filmjében, címszereplőként egy modern kori prófétát játszott, akinek jelenléte spirituális súlyt adott a történetnek.

A csend ereje

A színművészt gyakran illették a „magányos farkas” vagy a „szikár értelmiségi” jelzőkkel. Karakterformálására jellemző volt a minimalizmus: nem gesztikulált feleslegesen, nem deklamált. Hangja, az a mély, búgó, kissé érdes bariton, önmagában is képes volt feszültséget teremteni.

A színészet nem mutogatás, hanem elrejtőzés és felfedés egyensúlya.

– vallotta munkájáról.

Díjak és az utolsó évek

Munkásságát a szakma és a közönség is mélyen tisztelte. 1980-ban Jászai Mari-díjat, 1994-ben Kossuth-díjat kapott, 2015-ben pedig megválasztották a Nemzet Színészének.

Az utolsó években betegsége miatt visszavonultabb életet élt, de kollégái és a nézők szeretete mindvégig elkísérte.

Címlapfotó: Andorai Péter Forrás: Wikipédia