Az idei Debreceni Irodalmi Napokat november 4. és 6. között rendezik meg.

Az utóbbi években összművészeti fesztivállá vált a rendezvény, ahol az irodalom mellett például a fotóművészet és a színművészet is fontos szerepet kap. Az idei fő téma az irodalmi paródia, vagyis az utánzás, a mimikri, a humort fakasztó ismétlés megjelenése lesz a hazai és a külföldi irodalomban.

Irodalomtörténészek előadásaival indul a szakmai program, majd a felmerülő kérdések elmélyült megtárgyalására panelbeszélgetéseket rendeznek.

Az Alföld folyóirat szerkesztősége az Alföld-díjat idén Bengi László irodalomtörténésznek, Németh Zoltán költőnek, irodalomtörténésznek és posztumusz Térey János költőnek, írónak ítélte a folyóiratban megjelent színvonalas írásaiért.

A DIN első napján a Csokonai Színház művészei által összeállított Őszi hadjárat című felolvasóesttel Térey Jánosra emlékeznek. Vendégük lesz a jeles kritikus és szerkesztő, Reményi József Tamás, aki a kerekasztal-beszélgetés résztvevőjeként saját paródiáiból is fölolvas. Ott lesz az eseményen Fenyő D. György, a jól ismert gimnáziumi tanár és pedagógiai szakíró, aki Balajthy Ágnessel együtt mutatja be a Debreceni Egyetemen a kortárs irodalom tanítását segítő, A Fausttól a Szívlapátig című kötetet.

A programot színesíti még a Bécsiné Kéri Ágota vezetésével induló Ady-séta, a Poén a képenHumor a fotográfiában című fényképkiállítás és az Új Alföld Könyvek legfrissebb darabjának, Bódi Katalin Éva születése című könyvének bemutatója.

A Debreceni Irodalmi Napok programsorozatához kapcsolódva az Apolló mozi vendégül látja Hajdu Szabolcs filmrendezőt, akinek Ernelláék Farkaséknál című filmjét nézhetik meg az érdeklődők.

A debreceni Méliusz Juhász Péter könyvtár Egy félig csókolt csóknak a tüze címmel hirdet versillusztrációs pályázatot Ady Endre nőkhöz, nőkről írott verseihez. Középiskolás diákok, amatőr és hivatásos alkotók, képzőművészek pályázatait egyaránt várják.