A Saint-Germain-des-Près negyedben, amely Párizs egyik fő művészeti központja, számos galéria kénytelen volt váratlanul bezárni múlt csütörtökön az olimpiai játékok pénteki nyitóünnepségére bevezetett biztonsági intézkedések miatt. A múlt héten ugyanis fémkerítéseket húztak fel a belvárosban, a területre pedig csak azok mehetnek be, akik ott laknak, dolgoznak vagy üzletük van a helyszínen. Ehhez előzetesen QR-kódokat kellett igényleni, de sok kereskedő arról panaszkodik, hogy nem tájékoztatták őket megfelelően.
A galériatulajdonosok szerint ügyfeleik nem tudnak eljutni a galériákba megnézni a kiállításokat, emiatt többen a tervezettnél korábban zártak be a nyári szünetre. Ugyan Gabriel Attal volt francia miniszterelnök még júniusban bejelentette, hogy bizottságot hoznak létre azzal kapcsolatban, hogyan kártalanítsák a lezárások által érintett vállalkozásokat, de azt még nem lehet tudni, hogy a kártérítés összege miként lesz meghatározva.
A művészeti galériák esetében ugyanis az is probléma, hogy nem rendelkeznek előre kalkulálható bevétellel – szemben például egy ruhabolttal –, hiszen az eladások kiszámíthatatlanok. Július általában üzletileg sikeres hónapnak számít a galeristáknál, akik azt remélték, hogy az olimpia további gazdag vásárlókat vonz majd. Ezeket a potenciális gyűjtőket vesztették most el a lezárások miatt, így érthető az elkeseredettségük.
A kulturális szektor más részvevői is tartanak a visszaeséstől. A 2012-es londoni olimpia hatásaiból kiindulva, ahol a város kulturális látogatóinak száma elképesztő mértékben, átlagosan 30 százalékkal csökkent – a British Museum 25, a National Gallery 20, az állatkert viszont 40 százalékos visszaesésről számolt be a két hét alatt –, a párizsi mozik, múzeumok és színházak is hasonlóra számítanak. Sokan a „legkisebb rossz”, azaz a bezárás mellett döntöttek, például a hagyományosnak számító Summer Vibration és Lollapalooza zenei fesztiválokat sem rendezik meg idén.
Mások rövidített nyitva tartással, illetve a vetítések vagy előadások számának csökkentésével próbálják átvészelni az olimpiát. Különös, de még az idegenvezetők egy része is tart attól, hogy a sportesemény akadályozza majd őket a munkában, és így inkább szabadságra mennek. Mások viszont lehetőséget látnak az olimpiában, és arra számítanak, hogy több belföldi ügyfelük lesz.