Az őskori művészet lenyűgöző példája került elő Törökországban

Egyéb

A Törökországban feltárt szobrok és építészeti elemek a mezolitikumból származnak, segítségükkel sokat megtudhatunk a kor kultúrájáról.

Göbekli Tepe régészeti lelőhely a mezolitikum korából, Törökország délkeleti részén, története a Krisztus előtti 10. századig nyúlik vissza. A tőle 40 kilométerre fekvő, hasonló felépítésű Karahan Tepe szintén ebből az időszakból származik. Ezen a területen bukkantak szobrokra és építészeti elemekre a török kulturális és turisztikai minisztérium tájékoztatása szerint – számol be a Heritage Daily cikke alapján a National Geographic.

A Göbekli Tepénél talált legjelentősebb lelet egy vörös, fehér és fekete színanyaggal díszített vaddisznószobor kőtalapzaton. A kutatók szerint az alkotás az egyik legrégebbi festett szobor a mezolitikumból. A felületét H alakzat, egy félhold, két kígyó, valamint emberi arcok díszítik.

A Karahan Tepénél egy 2,3 méter magas kőalak is előkerült, amelyet az őskori művészet egyik leglenyűgözőbb példájának neveztek a régészek. A szobor ülő férfit ábrázol, aki kezében nemi szervét tartja. A vaddisznót ábrázoló szobron kívül még más egyéb állatokat: kígyót, rovarokat, nyulat, gazellát és keselyűt formáló leleteket is feltártak.

A nyitókép forrása Törökország Kulturális és Turisztikai Minisztériuma