A globális felmelegedés miatt kerültünk el egy újabb jégkorszakot

Tudomány

A jégkorszakokat a Föld Nap körüli keringésének apró változásai okozzák egy csütörtökön közzétett tanulmány szerint, amelyben azt is kiszámolták, hogy a következő 11 ezer év múlva következett volna be, ha nem lenne most az emberi tevékenység okozta globális felmelegedés.

VAN, TURKIYE - FEBRUARY 23: An aerial view of small cattle flock feeding in snow-covered fields in Van, Turkiye on February 23, 2025. Livestock breeders feed their animals under harsh winter conditions. Farmers spread the grass they carry on the snow they crush and bring their animals to this area and feed them throughout the day. In the countryside, where the snow thickness exceeds one meter in places, farmers take care of their animals throughout the day and take their sheep back to the corral in the evening. Necmettin Karaca / Anadolu
Necmettin Karaca / ANADOLU / Anadolu via AFP
Behavazott táj a törökországi Van település közelében. Fotó: Necmettin Karaca / Anadolu via AFP

Egy nemzetközi kutatócsoport a Föld éghajlatában az elmúlt egymillió évben történt változásokat összehasonlította a bolygó Nap körüli keringésével. Ennek a keringésnek három paraméterét – a Föld tengelyének dőlésszögét, a Föld hullámmozgását és magát az enyhén elliptikus pályát – vizsgálva jutottak az említett megállapításra.

„Sikerült igazolnunk a paraméterek alapján, hogy az utóbbi 900 ezer évben miért akkor történt valamennyi jégkorszak és visszamelegedés, amikor történt” – magyarázta az AFP francia hírügynökségnek Stephen Barker, a Cardiffi Egyetem professzora, a paleoklimatológia egyik szakértője, a kutatócsoport vezetője.

A Földön régóta váltakoznak a jégkorszakok és a melegebb időszakok. A legutóbbi jégkorszak körülbelül 11 700 évvel ezelőtt ért véget. A hőmérséklet és a Föld keringése közötti összefüggés ismerete nem új. A tudósok már korábban is úgy gondolták, hogy a Föld éghajlata pályájának függvényében változik, mert az ciklikusan változtatja a bolygót érő napfény mennyiségét. De most először sikerült minden időpontra vonatkozóan együtt vizsgálni ezt a három paramétert, és kiszámítani, hogy miért akkor következett be egy jégkorszak, amikor megtörtént – mondta Barker.

Ez az elemzés megerősíti, hogy az éghajlati ciklusok „jórészt kiszámíthatók voltak, nem véletlenszerűen vagy rendszertelenül történtek” – hangsúlyozza Lorraine Lisiecki, a tanulmány társszerzője, a kaliforniai Santa Barbara Egyetem professzora.

A Science című tudományos folyóiratban közzétett elemzésük alapján a tudósok ki tudták számolni, hogy mikor következett volna be a legközelebbi jégkorszak, ha az emberi tevékenység okozta globális felmelegedés nem zavarta volna meg ezt a ciklust. Ha nem lenne az ipari forradalom és az üvegházhatású gázok tömeges kibocsátása, akkor „a következő 11 ezer éven belül lett volna egy újabb jégkorszak” – magyarázza Barker.