Az augusztus 1–4. közötti versenyen két kontinens tíz kórusa vesz részt. Az olasz, görög és katalán formációk mellett Japán és a Fülöp-szigetek egy-egy énekkara képviseli országát. A magyarországi kórusok közül az Ad Libitum Kórus és a Kodály Zoltán Ifjúsági Vegyeskar kezdi meg a rangos debreceni versenyt.
A 2022-ben elindított Kodály Zoltán Nemzetközi Zenei Verseny sikere után idén a több mint hatvanéves Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny is megújul, nemcsak felépítését, de arculati elemeit tekintve is – idézte a közlemény Somogyi-Tóth Dániel karmestert, Debrecen főzeneigazgatóját, a főszervező Kodály Filharmónia igazgatóját.
A kórusverseny, amely amellett, hogy a komoly, évtizedes hagyományokkal rendelkező megmérettetés presztízsét gondolja újra, kifejezi a város elkötelezettségét a minőség, a kulturális innováció és a fiatal muzsikustehetségek folyamatos támogatása iránt. A verseny és fesztivál augusztus 1-jén az évtizedes hagyományoknak megfelelően a kórusok felvonulásával kezdődött, este pedig a debreceni Nagytemplom adott helyet a hivatalos megnyitónak.
A kórusok a Kölcsey Központ báltermében és a Szent Anna-templomban lépnek majd a zsűri elé. A verseny keretében augusztus 2-án tartják a Vivat, crescat, floreat! elnevezésű gálakoncertet, amelyen Bella Máté, Barabás Árpád, Kutrik Bence, Dobos Dániel és Tóth Péter – a verseny számára komponált – művei szólalnak meg a Lautitia Gyermekkar, a Kodály Kórus és a Kodály Filharmonikusok előadásában. A nagydíjas koncert és az eredményhirdetés augusztus 4-én délután lesz a Kölcsey Központ nagytermében.
Kocsis-Holper Zoltán, a Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny művészeti bizottságának elnöke kiemelte: a megmérettetés egyúttal a kortárs kóruszene ünnepe is, ahol a magas szakmai színvonal mellett fontos, hogy egymás zenekultúrájának megismerésével szakmai kapcsolatok épülhessenek.
A 2024-es Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny nemzetközi zsűrijének elnöke Lorenzo Donati, a velencei Benedetto Marcello Zeneművészeti Egyetem tanára; tagok Bernie Sherlock, a Dublini Művészeti Egyetem tanára; Jānis Ozols, a Nemzetközi Balti-tenger Kórusverseny művészeti vezetője; Betsy Cook Weber, a Houston Egyetem professzora, a 2018-as Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny nagydíjas kórusának karnagya, valamint Kutrik Bence Artisjus-díjas zeneszerző.
Az idei Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny nagydíjas kórusa ismét meghívást kap a Kórusmuzsika Európa Nagydíja (European Grand Prix for Choral Singing) megmérettetésre, amelyet Arezzo, Debrecen, Jūrmala, Maribor, Tolosa és Várna rendez, évente változó helyszínen.
Az 1961-ben alapított Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny (BBCC) a világ egyik legrangosabb zenei versenye. A főszervező Kodály Filharmónia Debrecen szakmai partnere a világ legnagyobb ifjúsági zenei szervezetének magyarországi képviselete, a Jeunesses Musicales Hungary.