Bartók Béla legendás természetszeretetének kevés fennmaradt tárgyi emléke az alkotó utolsó lakhelyén, a tavaly tavaszra felújított budai, Csalán utcai villában (ma Bartók Emlékház) látható.
Az egyik vitrinben kaptak helyet a rovargyűjtő eszközök, a gyűjtemény még ép darabjai, valamint a nagy tárgyi ismeretről, alapos rendszerezésről tanúskodó jegyzetek. A zeneszerző viaszhengerei és kottái javarészt túlélték a háború pusztításait, a rovargyűjtemény viszont nem volt ilyen szerencsés: a hatalmas anyagból mára csupán 250 kemény páncélú bogár maradt.
A zeneszerző rovargyűjteménye tizenkét művészt ihletett meg, köztük Tandori Dezső költőt, akit grafikai munkáiról is ismert. A "Bartók bogarai" című, április 14-ig megtekinthető tárlaton megjelenik művével Bori Bálint, és az amerikai Ken Butler, aki az előbbi alkotóhoz hasonlóan hangszerekből, zongorából vagy gitárból is épít különleges szobrokat. A kiállítók között szerepel továbbá Kicsiny Balázs, a 2005-ös Velencei Biennálé művésze, valamint az amerikai John Roach, aki szintén a hangszerek felől közelít a megadott témához.
A Kálvin tértől néhány percre a Ráday utca 47-ben működő 2B Galéria művészvendégei között van még Elekes Károly, Hajagos Andrea, Rácmolnár Sándor, Roskó Gábor, Swierkiewicz Róbert, Várnagy Tibor és Zsák Árpád is.
(Múlt-kor/MTI)