Mint Hamar Dániel, a Muzsikás alapító bőgőse az MTI-nek elmondta, a Takács Kvartettel való együttműködésük 2001-ig nyúlik vissza, amikor a coloradói Aspen zenei fesztiválján összebarátkoztak a magyarországi gyökerű kvartett tagjaival; ekkor született meg a Bartók-koncert gondolata is.

"Nem csupán egymás mellé állítva, hanem egy szerves zenei folyamatként akartuk megmutatni Bartók zenéjét és azt a népzenei talajt, amelyből táplálkozik. Csupán azzal, hogy együtt játszunk a színpadon, már hatunk egymás játékára, de sokszor össze is vegyül a két zenekar: van, hogy egy hegedűduót a vonósnégyesből Schranz Károly és tőlünk Sipos Mihály együtt ad elő" - magyarázta.

A Bartók-művek közül többek között a Szonatinát, a Román népi táncokat, a 44 hegedűduó több kompozícióját, valamint a népzenei nyelvezettől már jobban eltávolodó IV. vonósnégyest felölelő műsorral a két kvartett végigturnézta az Egyesült Államokat - felléptek a Carnegie Hallban is -, Nyugat- és Dél-Európát, de Magyarországra most hozzák el először a produkciót. Ebben Hamar Dániel szerint szerepe van annak is, hogy a Takács Kvartett jelenleg a világ egyik legkeresettebb vonósnégyese, akik rendkívül sűrű programmal, több évre előre terveznek. (A bachtrack.com komolyzenei portál szerint 2014-ben a világ 7. legfoglalkoztatottabb kvartettje voltak.)

A Bartók-műsor programja lényegében változatlan maradt az évek folyamán, a felállásban viszont volt egy változás: az énekbetéteket kezdetben Sebestyén Márta, újabban a moldvai csángó származású keramikus és népdalénekes, Petrás Mária adja elő.

"A műsorban Petrás Mária képviseli a bartóki 'tiszta forrást', azt az autentikus előadást, amely annak idején Kodályt és Bartókot is rabul ejtette. Mi mindannyian iskolákban tanultuk a zenét, ő abban nőtt fel" - mondta Hamar Dániel, hozzátéve, hogy a Prima Primissima díjas énekes zenei kíséret nélkül fog énekelni a csütörtöki koncerten, amelyen emellett archív felvételek is felcsendülnek.

Az 1975-ben Budapesten alakult, ma coloradói székhelyű Takács Kvartettnek jelenleg két magyar tagja van, Schranz Károly (második hegedű) és Fejér András (cselló), a vonósnégyes primáriusa az angol Edward Dusinberre, brácsása az amerikai Geraldine Walther. Az együttes 2003-ban Grammy-díjat nyert két Beethoven-kvartett felvételéért, 2010-ben pedig Grammy-jelölésig jutottak Brahms vonósnégyeseinek előadásával. Nemzetközi elismerés övezte Bartók hat vonósnégyeséből készített lemezfelvételüket (Decca, 1998) is, amellyel elnyerték a legjobb kamarazenei felvételnek járó Gramophone-díjat.

A negyvenéves fennállását 2013-ban ünnepelt Muzsikás több műsorában is egymás mellé állítja Bartók műveit azok népzenei gyökereivel. Tavaly májusban például a Szent Efrém Férfikarral adták elő Bartók férfikarra komponált műveit azok éltető forrásával összefűzve a Zeneakadémián. Korábban Jandó Jenő zongoraművésszel is adtak hasonló koncertet több alkalommal.

A Takács Kvartettel közös Bartók-estjük egyszer hallható Magyarországon, a közeljövő tervei között szerepel egy japán és egy ausztrál turné - mondta el Hamar Dániel.

A február 12-i koncertet Előhang címmel beszélgetés előzi meg, amelyen a fellépő művészekkel és a műsoron szereplő művekkel ismerkedhetnek meg közelebbről az előadásra jeggyel rendelkezők.

MTI