Bartók-szonáta a Lepkeházban

Egyéb

?A Lepkeházban Bartók Szonáta két zongorára és ütőhangszerekre című darabját adjuk elő, amely tulajdonképpen Bartók repertoárjának egyik legfontosabb műve. A mű hangszer-összeállítását tekintve is igen különleges darabnak számít, hiszen egy zongora és kilenc ütőhangszer szerepel benne: ez volt az első ilyen hangszereléssel készült darab a zenetörténetben? ? mondta el Demény Balázs zongoraművész.


dememny1_450x330.png
Demény Balázs

?Teljesen nemzetközi társulattal adjuk elő a Bartók-művet. Én a pesti és a berlini Zeneakadémián tanulok párhuzamosan mesterszakon. Pénteken tulajdonképpen a berlini kollégáimmal lépek egy színpadra: egy finn zongoristával, egy kínai ütős lánnyal és egy német ütős fiúval. Tulajdonképpen azért álltunk össze, mert szerettünk volna egy színvonalas produkciót létrehozni ,és azért választottuk ezt a művet, mert szívünkön viseljük ennek a darabnak a sorsát? ? tette hozzá a fiatal zongoraművész. A nemzetközi verseny-győzelmekkel büszkélkedő fiatal tehetségek Bartók-előadását meghívták a Berlini Filharmónia 2014-es évadára.

A helyszín központi látványossága önmagában is egy különleges köztéri installáció: a ?Lepkeház? tematikus fesztiválhelyszínként újszerű tematikai és formai kísérleteket fogad be. A színpad méretével együtt minden este változik az a vizuális környezet is, ami az egyes előadások tematikáját követi. A vetítő felületek az adott estek hangulatához, tematikájához idomulnak: az anyagok elkészítésében divatfotósok, grafikusok, videóművészek vesznek részt.A Lepkeház művészeti programja azért is egyedülálló eseménye a Budapesti Tavaszi Fesztiválnak, mert a klasszikus zenétől a modern jazz zenéig mindent felölelő zenei kínálatot nyújt, újraértelmezve azokat egy összművészeti, látványban és hangzásban is egyedülálló performansz keretében. A Lepkeház színpada és azt azt körülölelő vetítő felületek alkalmasak arra, hogy megéljen rajta egy szólista is, de akár ? ahogyan a harmadik napon ez megtörténik majd ? egy egész nagyzenekar is, ötven fővel? ? mondta el Lakatos Márk, a háromnapos, ingyenesen látogatható Lepkeház művészeti vezetője.

Az esemény facebook oldalán folyamatosan nyomon követhető a Lepkeház építése, továbbá ugyanitt a programról is olvashatnak az érdeklődők.