?A 135 éve született Bartók Béla neve hívószó, amikor Magyarország, a magyar kultúra beazonosítása van terítéken. Bartók a nemzetközi kulturális élet kiemelkedő alakja, zeneszerzőként a 20. század legnagyobb újítói között tartják számon? ? mondta dr. Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára. Megnyitó beszédében arra is kitért, hogy kiemelkedő zenei teljesítménye mellett emberi nagysága, tisztasága és helytállása miatt is példaképként tisztelhetjük. ?Bartókhoz igazodni nagy tisztesség a magyar kultúrának? ? fogalmazott.

IMG_5235

Az államtitkár szerint közös feladatunk ennek a gazdag kulturális örökségnek a megőrzése. ?Minden kornak meg kell találnia a maga eszközeit ahhoz, hogy Bartók géniuszának üzenetét minél szélesebb körbe eljuttassa? ? fűzte hozzá. A kormányzat erre irányuló törekvését ismertetve megtudhattuk: idén 940 millió forinttal, jövőre pedig még további 100 millió forinttal támogatják a Bartók-év programjait, amelyek között kiállítások, konferenciák, hangversenyek, oktatási programok, nemzetközi események is szerepelnek. A Mikrokozmosz ? Bevezetés Bartók Béla világába című tárlatról elmondta, hogy zenei anyagok kíséretében tizenkét tablón, kilenc nyelven mutatják be a zeneszerző életművét. Dr. Hoppál Péter rámutatott, hogy a mintegy kétéves kiemelt programsorozat célja itthon is újra ráirányítani a figyelmet Bartók Béla hagyatékára.

IMG_5253

Hammerstein Judit, a Balassi Intézet főigazgatója a 22 éves Bartók Béla gondolatait idézte a megnyitón. ?Az egymás felé fordulás különleges eszköze a zene közös nyelve. Bartók tevékenysége minden bizonnyal közelebb hozta egymáshoz a Kárpát-medencében élő embereket? ? méltatta a művészt. Majd hozzátette: a zeneszerzői tevékenysége mellett kutatói munkája is sokat adott az utókornak, megteremtve a modern zenepedagógia alapjait. Az alkotás és a kutatás szorosan összefonódott életében. Tanítványaira a szellemi szabadságot, a szakmai igényességet és a fegyelmezett munkába vetett hitet hagyta.

A kiállítás tizenkét tablójának mindegyike egy-egy jellegzetes téma köré épül - a személyiség, a magánélet, a nyilvánosság előtti szerep - és a zeneszerzői, népzenekutatói és tudományos életpálya különböző oldalait mutatja be.

Végh Nóra

Fotó: Horváth Erika