Különleges aktualitást ad a tematikának, hogy idén a komponista halálának 70. évfordulójára emlékezünk, jövőre pedig születésnapjának 135. jubileumát ünnepeljük.
A CAFe Budapest nyitóestjén, október 2-án a Müpában a Söndörgő és a Kelemen Kvartett közös koncertjén mindkét együttes tiszteleg az egyik legnagyobb hatású népzenekutatónk előtt. A Bartók és Balkán címet viselő esten a komponistára nagy hatással bíró délszláv dallamok dominálnak majd. Másnap a Bálna színpadán a kortárs balkáni cigányzenét játszó, kiváló New York Gypsy All Stars a tradicionális roma muzsika elemeit és a török dallamokat kombinálja jazz és funk alapokkal, olyan egyedi hangzást teremtve, amely az elmét és a lelket egyaránt elbűvöli.
Október 5-én a BARTÓKozmoszban a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és a Budafoki Dohnányi Zenekar a tánc, a költészet és a zene hármasának segítségével vezeti el a nézőket Illyés Gyula és Bartók világába a Müpában. Az Új Magyar Zenei Fórum zeneszerzőverseny 2009 óta segíti a fiatal zeneszerzők karrierjét. Az idei versenyre olyan műveket vártak, amelyeket a 70 éve elhunyt Bartók művészete vagy személyisége ihletett. A kamara, majd a nagyzenekari kategória döntőinek a nagyközönség is a részese lehet október 6-án a BMC-ben és október 7-én a Müpában.
Október 6-án a Várkert Bazárban egy különleges időutazáson vehetnek részt a nézők. Agócs Gergely Túlparton ? Gyökerek és szárnyak című koncertje ugyanis visszarepíti a közönséget a korai 20. század Magyarországára, hogy egy estére ők is részesei lehessenek annak a csodának, amit Bartók tapasztalt az ország falvait járva. A Magyar Rádió Énekkara műsorával mind az idén 80 éves Arvo Pärt, mind a magyar komponista életműve előtt fejet hajt október 8-án a BMC-ben Pad Zoltán vezetésével. A két mester művei mellett az észt komponista életművét különösen alaposan ismerő magyar zeneszerző, Zombola Péter és Ligeti egy-egy műve is felcsendül majd. A moldvai Fanfare Ciocarlia pörgős fúvós cigányzenéje garancia a jó hangulatra. A 12 tagból álló zenekar október 8-án a Millenárisban mutatja meg, milyen az igazi balkáni virtus.
Október 14-én érkezik a Müpába a 20. század egyik legnagyobb hatású muzsikusa, a 90 éves Pierre Boulez életműve előtt tisztelgő tárlat. Az interaktív multimédiás kiállításon a látogató végignézheti a francia mestert életművének legfontosabb állomásait, megismerheti, hogyan hatottak rá pályatársai, illetve mellettük Bartók munkássága. Bartók három tételes zenekari műve, a Divertimento is szerepel majd a Bogányi-fivérek, Gergely, Bence és a Münchener Kammerorchester közös estjén. Október 18-án először a CAFe fesztiválon szólaltatja majd meg Bogányi Bence Bella Máté Fagottversenyét, míg testvére, Gergely az egyik legkedveltebb Mozart-versenyművet, a C-dúr zongoraversenyt adja elő a Zeneakadémia Nagytermében. A fesztivál zárónapján, október 18-án két virtuóz egyéniség, a New Yorkban élő svájci dobos, Jojo Mayer és Lajkó Félix közös estjén a legkülönbözőbb stílusok, köztük a Bartókot is inspiráló balkáni ritmusok is felcsendülnek majd.