Beárazzák a brit kulturális örökséget

Kultpol

A brit Számviteli Szabvány Testület (Accounting Standards Board) tanulmánya (Accounting for Heritage Assets) azt javasolja a múzeumoknak és az örökségvédelem érintettjeinek, hogy végeztessék el a műemlékek értékbecslését, közgazdasági értékelését. A Financial Times az új javaslatról úgy véli, egyfajta örökségvédelmi "Domesday Book" készülne, amely pontosan meghatározná a romos apátságok és a dinoszauruszok csontvázainak értékét is.

Ha megveszi, szabadon ugrálhat rajta

Az eredmény elsősorban az állami költségvetési egyensúlyt javítaná nagymértékben. Nagy-Britanniában jelenleg csak a 2001 óta vásárolt műkincsek pontos értékének meghatározását írja elő törvény - s ez csak a jéghely csúcsa a sok múzeumi gyűjteményben található értékhez képest. A Fred 40 címet viselő tanulmány szerint az örökségvédelem érintettjei tehát ily módon hasznos és releváns információt kapnának a műkincsek értékéről.

Az Elgin-márványok, a Stonehenge és a brit koronázási ékszerek esetében nyilván nem véletlenül "felbecsülhetetlen értékű műkincsekről" beszélünk. Sok műkincs ritkasága okán a gyakorlatban értékelhetetlen, a közgazdaságtani értékelések során használt helyettesítési érték esetükben nyilván nem használható. Ugyanakkor a piaci érték helyett például lehetséges az aktuális éves bevétel alapján kalkulálni az értéket.

Önnek mindez mennyit érne?

Chris Herring, a British Múzeum gazdasági igazgatója a gyűjteményükben található 7 millió műtárgyra vonatkozó értékelés kivitelezhetőségére hivatkozva megkérdőjelezte a javaslat gyakorlati hasznosságát. Az ASB szerint ugyanakkor a jó példák között említhető a Westminster palota, amely tavaly 1.13 milliárd fontra értékeltek.

A hazai Kulturális Örökségvédelmi Hivatal hatósági feladatai között - amint honlapjukról is kiderül - a műtárgyak védetté nyilvánítása, felügyelete, kiviteli engedélyezése, nyilvántartása, és a kulturális javak védelmében érintett nemzeti, EU-tagállami és nemzetközi szintű hatóságokkal, szervezetekkel való együttműködés szerepel.

A piaci árát nem ismerjük

A KÖH Műtárgyfelügyeleti Iroda vezetője szerint az esetleges műtárgyvásárlások az állami elővásárlási keret terhére történnek. Dr. Buzinkay Péter a Múlt-kornak elmondta, hogy mindig egy már aláírt adásvételi szerződés alapján tesznek nyilatkozatot, hogy be kívánnak-e lépni a vásárló helyébe: "Itt tehát már van egy piaci ár, nem kell nekünk kitalálni". Az árazás realitását a piacon előforduló más hasonló tárgyak alapján ellenőrzik.

Az örökségvédelmi törvény alapján a közgyűjteményi (múzeumi, könyvtári, levéltári) tárgyak a törvény erejénél fogva védettek, ezen kívül pedig a KÖH-nek védetté kell nyilvánítania a "kiemelkedő jelentőségű és pótolhatatlan javakat". Ez a védett közgyűjteményi és védetté nyilvánított műtárgyállomány mindenképpen értékes és jogi szempontból is megkülönböztetett csoport.

Ezek között nyilván elkülöníthető egy még szűkebb, több szempontból is felbecsülhetetlen értékű állomány. "Az természetesen nehezen határozható meg, hogy mi is tartozzék ide, de személy szerint a koronázási jelvényeket, a tihanyi alapító levelet mindenképpen ide sorolnám" - mondta el Buzinkay Péter. "Nagy múzeumaink, közgyűjteményeink és egyházaink több olyan tárgyat is őriznek, melyek még biztosan - szakmai és tágabb közmegegyezéssel is - ide sorolhatók lennének". Buzinkay szerint a külföldi kölcsönzések esetében a múzeumok feladata a biztosítási érték meghatározása, és mivel "a KÖH nem felügyeleti szerve a múzeumoknak, így nem is rendelkezik erről adatokkal".

A hazai biztosítók közül az UNIQA biztosító kínálatából próbáltunk tájékozódni a műtárgyak védelméről, persze arra tőlük sem kaphattunk választ, hogy milyen összegért biztosítanák a koronát vagy a Parlamentet, nem is beszélve a világörökségi Andrássy útról.

Az UNIQA műtárgybiztosítása egy "speciális, minden kárra kiterjedő úgynevezett All Risks biztosítás". Ez magában foglalja mindazokat a károkat és veszteségeket, melyek a műtárgyakkal történhetnek, mint pl. tűz, villámcsapás, robbanás természeti katasztrófa, mint pl., árvíz, földrengés, vezetékes vízkárok, betöréses lopás, rablás, vandalizmus következménye. Fontos, hogy a biztosítási fedezet mindemellett kiterjed még az egyszerű lopás kockázatra, valamint mindennemű törés- és sérüléskárokra is.

Ön szerint mi és mennyiért kerülhetne fel egy hazai örökségvédelmi kataszterre? Itt megírhatja nekünk!