A Live Science híréről a National Geographic számolt be. A leletek, mint írják, a közép-brazíliai Mato Grosso államban, az Amazonas és a Cuiabá-Paraguay-Paraná folyó által körbevett, a tengerszint felett 290 méterrel található Santa Elina nevű, körülbelül 60 méter hosszú sziklamenedéknél kerültek elő korábban. A kutatók három oszteodermát, azaz olyan csontos lerakódásokat fedeztek del, amelyek bizonyos állatok bőrét védik. A közelben emellett kőeszközöket is találtak, a csontokon pedig apró, emberek által készített lyukak voltak.
A lap beszámol arról, hogy Mírian Pacheco, a São Carlos-i Szövetségi Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a leletek pontos jelentését lehetetlen megállapítani, ám a forma és a nagy szám alapján elképzelhető, hogy függők lehettek.
Egy korábbi lelet, amelyet a kelet-brazíliai Toca da Tira Peia sziklamenedéknél került felszínre, 22 ezer évvel ezelőttre tette az ember dél-amerikai megjelenését, ezek a lerakódások azonban mintegy három-ötezer évvel korábbra datálják a dátumot.
Santa Elina lelőhelyet 1985 óta vizsgálják a szakértők, az évek során több érdekes felfedezés született itt, többek között sziklarajzokat is találtak.
Nyitókép: a lajhárcsontból készült dísz Santa Elinából. Fotó: Thaís Pansani