Mikor találkozott először a Saul fia című alkotás ötletével?

Nemes Jeles László négy évvel ezelőtt forgatókönyv-fejlesztésre pályázott hozzánk, az első verziót ekkor olvastam el, és rögtön különlegesnek találtam, ahogyan megragadta a témát. Az öttagú Filmszakmai Döntőbizottság egyhangúlag megszavazta, hogy támogatásra érdemes a pályázata.

Korábban úgy nyilatkozott, hogy a Magyar Nemzeti Filmalap ismerte fel a film különlegességét. Miért érezte úgy, hogy érdemes támogatni?

Engem a látásmód győzött meg leginkább, az, ahogyan egy ember történetét kísérjük végig a koncentrációs táborban. Az, hogy van valaki, aki a borzalmak közepette is talál magának célt. Ez a film, az eddigi holokauszt-filmekkel ellentétben nem a túlélésről szól, inkább az auschwitzi létformába ad betekintést. Saulnak csak úgy sikerül embernek maradnia, hogy vakon, már-már mániákusan megy előre, és mindent megtesz azért, hogy el tudja temetni a sajátnak vélt gyermekét.

Az Oscar-díj átadó gáláján Ön is részt vett. Milyen volt a hangulat?

Olyan érzésem volt, mintha egy nagy gyárban lettem volna, ahol szorgos fogaskerekek kattognak, és folyton halad az egész gépezet. Én a legfelső szinten ültem, ahol elég meredeken lehetett a színpadra látni, de azért semmiről sem maradtam le, ami ott zajlott. A gála nagyon hosszú ideig tartott, amelyet rövid reklámidőkkel szakítottak meg, ez egy kicsit kizökkenthette az embert, ám az Oscar-hangulat akkor is megfizethetetlen. Amikor éppen a Legjobb idegen nyelvű film kategóriára vártunk, bennünk is fokozódott a feszültség. Rettenetesen füleltünk, hogy vajon elhangzik-e a magyar cím. A felejthetetlen pillanat, amikor kimondták a nevet, kontrollálatlan ujjongást váltott ki belőlünk. Csak úgy spontán felugrottunk és László nevét kiabáltuk, hadd hallja mindenki. Az elismerés óriási dicsőség az alkotóknak, a Magyar Nemzeti Filmalapnak és egész Magyarországnak is.

Milyen visszajelzések érkeztek az eredményhirdetés után a szakmától?

Még Los Angelesben rengeteg személyes gratuláció, telefon és e-mail érkezett filmrendezőktől, producerektől, a szakma kiválóságaitól, nemzetközi szinten is. Ez számunkra is megtisztelő, de hozzá szoktam tenni, hogy elsősorban az alkotóké az érdem, hiszen ők juttattak hozzá bennünket ehhez az egyedülálló művészi élményhez.


jan14_sajttaj_mti_foto_600x400.png
A Saul fia című film Oscar-jelölésének bejelentése alkalmával megrendezett sajtótájékoztatóaz Uránia Nemzeti FilmszínházbanFotó: MTI

Hogy látja, érhet-e el hasonlóan kimagasló eredményeket a közeljövőben a magyar film? Milyen nagy reménységeket támogat mostanában a Filmalap?

Az Oscar-díjátadó után olyan érzése lehet az embernek, mint amikor világra hozott egy gyermeket. A film sikere és a hozzá kapcsolódó aktivitás mindenkit megmozgatott, végre közösen örülhetünk a sikernek. Nem könnyű ezt túlszárnyalni, szerintem mindnyájunknak szüksége van egy pillanatnyi lélegzetvételre. Komoly a felhozatal, nagyon sok tehetséges alkotónk van, az elsőfilmes generáció világszerte viszi hazánk jó hírét. Kiemelkedő példaként említeném Ujj Mészáros Károly filmjét, a Liza, a rókatündért, Bodzsár Márk Isteni műszakját vagy éppen Zomborácz Virág Utóéletét. További nagy sikereknek nézhetünk elébe, amihez a tehetségen kívül elsősorban elszántság és kitartás kell, mint ahogyan az Nemes Jeles Lászlóban is megvan. Én azt szeretem látni, amikor a fiatalok menni akarnak előre, bennük van a tűz és a lélek. Egymás után jönnek ki a jobbnál jobb magyar filmek a moziban. Idén mutatjuk be Till Attila Tiszta szívvel, Madarász Isti Hurok, Kamondi Zoltán Halj már meg!, Pacskovszky József A tökéletes gyilkos, Sopsits Árpád A martfűi rém című alkotását, karácsonykor pedig jön a Herendi Gábor rendezésében készült Kincsem. Idén Milorad Krstic Ruben Brandt, a gyűjtő című animációs filmjére, Mundruczó Kornél a Felesleges ember, Antal Nimród a Viszkis és Jeles András a Rossz árnyék című munkájára ítéltünk eddig gyártási támogatást. Büszkeséggel mondhatom azt is, hogy Magyarország különösen kedvelt helyszín a nemzetközi filmipar számára. Jelenleg éppen itt forgat Pénelopé Cruz, és hamarosan jön Harrison Ford és Ryan Gosling is a Szárnyas fejvadász második részével.

Végh Nóra