Az 1949-ben alapított és egészen 1989-ig működő Securitate a Román Kommunista Párt "felfegyverzett karja" volt - mondta a megnyitó előtt a Securitate irattárát vizsgáló bizottság tényfeltáró részlegének igazgatója. A több ezer tisztet foglalkoztató szervezet feladata a lakosság felügyelete volt, azzal a céllal, hogy az emberek ne forduljanak a rezsim ellen - tette hozzá.
A Szegeden kiállított több mint háromszáz dokumentummal megpróbálnak átfogó képet adni a kommunista rendszer hírhedt elnyomó gépezetének működéséről. A kiállított iratok segítségével a szervezet rutinfeladatait, általános megfigyelési módszereit ismerhetik meg a látogatók - tudatta a szakember.
Olvashatók ügynökjelentések, továbbá levél- és csomagátvizsgálások, lehallgatások és megfigyelések eredményei. Láthatók a besúgóknak kiállított számlák, dokumentumok gyerekek beszervezéséről, apját feljelentő fiúról, fényképek a megfigyeltek munkájáról, hétköznapjairól és magánéletéről. Külön tabló foglalkozik az erdélyi magyarság elnyomásával, valamint az 1956-os forradalom romániai visszhangjával.
A március közepéig látható kiállításon bemutatott dokumentumok tavaly - más formában - már szerepeltek a budapesti Közép-Európai Egyetemen The Unopen Society - A Bezárt Társadalom címmel rendezett tárlaton.
(Múlt-kor/MTI)