Berlin jellegzetes zajait vizsgálják kortárs zenével foglalkozó magyar és német művészek egy projektben, amelynek eredményeit egy közös hangversenyen mutatják be pénteken a német fővárosban működő magyar kulturális intézetben (Collegium Hungaricum Berlin, CHB).

A berlini Művészeti Egyetem (Universität der Künste, UdK) és a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (LFZE) De-tune Berlin Budapest elnevezésű projektjében az elektroakusztikus hangművészet eszközeivel térképezik fel és értelmezik újra a német főváros zajait.

A résztvevők a Berlinben töltött egy hét alatt a CHB belvárosi épületének és környékének „hangtáját” is felfedezik.

A gyűjtés után felvételeiket elektroakusztikus eszközökkel feldolgozzák és új kontextusba helyezik – áll az intézet közleményében.

A Német Felsőoktatási Csereszolgálat (DAAD) támogatásával megvalósított projektet Sőrés Zsolt zeneszerző-hangművész és Szigetvári Andrea elektroakusztikus zeneszerző, az LFZE Elektronikus Zenei Médiaművészet szakirányának vezetője dolgozta ki. A német partnerek között van Kirsten Reese, az UdK elektroakusztikus zeneszerzésre, hangművészetre és hangkutatásra szakosodott stúdiójának vezetője (UNI.K). A terepmunka és a közös alkotómunka eredményét a projekt utolsó estéjén, pénteken mutatják be a kortárs zenei színtér egyik leghíresebb berlini képviselője, Ute Wassermann énekes-hangművész közreműködésével.

Nyitókép: Sőrés Zsolt a De-Tune Budapest egyik koncertjén Berlinben. Fotó: Berliner Künstlerprogramm des DAAD/Eunice Maurice