A Bernd Neumann kulturális államminiszter varsói tárgyalásairól beszámoló német újságok áttörésnek minősítették a fejleményt. A német vendég által a lengyel fél elé terjesztett kiállítási koncepció tartalmában jórészt azonos a bonni Történelem Házában látható Menekülés, kitelepítés, beilleszkedés elnevezésű kiállítással. Utóbbi kedvező reagálásokat váltott ki Lengyelországban is, mivel Varsó megítélése szerint kellően kidomborítja, hogy a németek által kirobbantott háború volt a kitelepítések első számú oka.
Neumann nyilatkozata szerint a varsói tárgyalások pozitív kimenetele megnyitotta az utat azelőtt, hogy a Merkel-kormány határozatot hozzon a berlini állandó kiállításról, amelynek mottója Felkiáltójelek a menekülés és a kitelepítés ellen lesz. Ebben a rendezők megszűrve felhasználják majd egy másik - Varsó által korábban bírált - kiállítás anyagát is, amelynek mentora Erika Steinbach, a német kitelepítettek szövetségének (BdV) az elnöke volt.
A tavaly ősszel megbukott nemzeti-konzervatív lengyel kormány hevesen ellenzett bármilyen német megemlékezést a kitelepítésekről, arra hivatkozva, hogy az Lengyelországot tüntetné fel a "tettes" szerepében, míg a németeket jobbára csak áldozatokként mutatná be. A választások nyomán hatalomra került Donald Tusk kabinetje mérsékelte a hangnemet a kitelepítésről folyó kétoldalú vitában, noha korábban szintén ellenezte a Felkiáltójelek... kiállítást.
A berlini központ összeállításában, az ezt létrehozó testület munkájában Varsó hivatalosan nem vesz részt, ám a kormány lehetővé teszi lengyel kutatóknak, történészeknek és más szakembereknek, hogy hozzájáruljanak a XX. századi kitelepítések feldolgozásához és megörökítéséhez.
(Múlt-kor/MTI)