Berlini múzeum segíti a moszkvai hadizsákmány-kiállítást

Kultpol

A Puskin-múzeumban kedden megnyílt, A Merovingok kora: Európa határok nélkül (Epokha Merovingov: Yevropa bez Granits) című régészeti tárlat közel 1300 olyan tárgyat (nyakéket, melltűt, övcsatot, szobrocskát) tartalmaz, amely az 5. és a 8. század között a mai Franciaország, Belgium és Németország területének zömét uraló frank dinasztiához kötődik.

A kiállítás különlegessége az, hogy megrendezésében - a Puskin-múzeum, az Oroszországi Történeti Múzeum és a szentpétervári Ermitázs mellett - részt vett a Berlini Őskori és Ókori Történeti Múzeum is, amely a kiállított műtárgyak közül mintegy hétszáznak a gazdája volt, mielőtt a szovjetek 1945-ben kárpótlás címén - a németek által a szovjet kulturális örökségben véghezvitt háborús pusztításért - elvitték őket.

Mindenesetre a német kulturális államminiszter hétfőn megerősítette hazája igényét az Oroszországba vitt, s hat évtizeden át eltűntnek tartott műkincsekre. Ha azt mondjuk, hogy ezek a tárgyak a világörökség részét alkotják, az mit sem változtat Németország álláspontján, amely szerint a kulturális értékek nem zsákmányolhatók és azokat vissza kell adni a nemzetközi jog értelmében - mondta Bernd Neumann egy moszkvai sajtókonferencián.

Wilfried Menghin, a berlini múzeum jelenlegi igazgatója és a moszkvai kiállítás egyik kurátora reményét fejezte ki, hogy a műtárgyak idővel visszakerülnek Németországba, de számolt a realitásokkal.

A berlini múzeumból a náci Németország veresége után mintegy 11500 műtárgyat vittek a Szovjetunióba  - mondta Menghin a The Moscow Times című moszkvai lapnak.

(Múlt-kor/MTI)