Bezárt a Zalai Ásvány Múzeum

Egyéb


asvanyok.jpg
Részlet a kiállításból

 (MTI) - Borsai László, a múzeum vezetője elmondta, hogy tavaly a működési költségeket csak a vitrinek eladásából tudták fedezni. Új kristályvitrinek beszerzése csaknem háromszázezer forintba kerülne, ezt azonban nem tudják kifizetni. A múzeumot működtető Zalai Ásványokért Közhasznú Alapítványnak csak a belépőjegyek árából volt tavaly bevétele, a hiányzó önerő miatt pályázatokon nem tudnak részt venni.
       Borsai László ötszáz darabos magángyűjteményéből, a családi háza mellett kialakított kiállítóteremben nyitotta meg 2001-ben a Zala megyei Kisbucsán az ásványmúzeumot. A kezdeményezéshez több magángyűjtő is csatlakozott, a gyűjtemény az elmúlt években négyezer darabosra nőtt: ásványokat, kőzeteket, kövületeket, tengerek ékszereit, valamint Líbiából, Észak-Afrika partjairól származó csigákat, kagylókat mutattak be egyetlen kiállítóteremben.
  A megmaradt három vitrinben a Zala megyei kutatási anyagokat - a cserszegtomaji kútbarlangászat fokozottan védett természeti értékeit, a keszthelyi hegység barlangászati ásványait -, bezárt magyarországi bányák kőzeteit őrzik. Dobozokban, gondosan elzárva tárolják az észak-zalai medencében, Kisbucsa környékén talált felszín közeli ásványokat, meszes agyagköveket. A gyűjteményben 20 millió éves mamut-agyagcsontkövület, masztodon fogkövület is megtalálható.
  A vendégkönyv tanúsága szerint Európa szinte valamennyi országából érkeztek látogatók, a diákok gyakorta tanulmányi kirándulás keretében keresték fel a múzeumot.  Megszűnt iskolák, vállalkozások épületében állnak üresen olyan vitrinek, amelyek alkalmasak lennének a gyűjtemény elhelyezésére. Ha ezeket felajánlanák, ismét kinyithatna a múzeum, a diákok pedig a volt iskolájuk vitrinjeiben láthatnák újra a gyűjteményt - tette hozzá az igazgató.