Birkás Ákos a MODEM-ben

Egyéb


iroasztalnal_2007__copy_1_600x431.png
Íróasztalnál, 2007


A MODEM-től már megszokhattuk, hogy igazán egyedi kiállításokkal várják a látogatókat, és azok köré különböző, érdekesebbnél érdekesebb programokat szervez. Milyen programokkal színesítik február 8-áig A festő dolga című tárlatot?

Az immár megszokott kísérőprogramjaink A festő dolga esetében is zajlanak, azt mondhatnám - mindenféle pátosz nélkül -, hogy ez az intézmény dolga. A kiállításhoz kapcsolódó tematikus filmklubunk már elindult, a továbbiakban speciális múzeumpedagógia foglalkozásokat, és tárlatvezetéseket kínálunk. A foglalkozások a médiaismereti és a művészettörténeti ismeretek kreatív összekapcsolását célozzák meg, vagy éppen arra kérdeznek, hogy mi is a néző dolga. Az egyik alkalommal például a sajtófotó alapú Birkás-festményeket ?alakítják vissza? a résztvevők hírekké, máskor pedig az érzékenység és a színek témáját járják körül. Birkás Ákos tárlatvezetése november 13-án lesz, és ismerve az alkotót, erőteljes élményre számíthat a közönség. A filmklubunk pedig Christian Petzold: Barbara című filmjét tűzi műsorra.

 

Mióta készültek a kiállításra? Volt-e olyan kalandos pontja a kurátori munkának, amiről mindenképpen érdemes lenne beszélni?

A kiállítás egy éves előzetes munka alapján jött létre, és a szervezéssel párhuzamosan egy katalógust is kiadtunk. Persze ez kezdetben elsősorban beszélgetéseket jelentett, illetve gyakori műterem-látogatást, majd jött a helyszíni szemle, a tér és a tárlat végső anyagának a meghatározása. Élményteli közös munka volt. A rendezésnél pedig az olyan járulékos elemek is nagyon számítanak, mint például a megfelelő falszínek és a világítás. A tárlat reményeim szerint egy sajátos ritmust ad, amelyben a frissesség és a kontempláció egyszerre játszik szerepet.

 

A múzeum tájékoztatásából kiderül: ?Birkás Ákosnak az elmúlt nyolc évben tizenkét kisebb egyéni tárlata volt budapesti, bécsi, berlini, lipcsei, párizsi és new yorki galériákban; a debreceni nagyszabású kiállítás átfogóan, három tematikus szekcióra bontva mutatja be a művész állandó dinamikában lévő legutóbbi alkotói periódusát, azokat a képeit, amelyek kezdetben sokaknak meglepetést, sőt megrökönyödést okoztak.? Bizonyára rengeteg külföldi vendégre számítanak. Mekkora látogatói számmal lennének elégedettek?

Már a tárlat megnyitóján sok külföldi vendéget köszönthettünk, de például a szomszédos Nagyváradról is jöttek át egyetemisták és oktatóik. A látogatószám fontos visszajelzés, de nem az egyetlen. 10-15 ezer látogató a reális, de ha valaki úgy megy ki az épületből, hogy megszólítva érzi magát, hogy felfedez magában valamit, az a legnagyobb öröm.

 

Mely kiállításuk volt eddig a leglátogatottabb, melyikre a legbüszkébbek?

A MODEM tereiben lévő párhuzamos tárlatok a legtöbbször egymás között is izgalmas párbeszédet jelentenek, amiről még mi sem tudunk feltétlenül, mondok néhány ilyet az elmúlt időszakból is, de amire leginkább felhívnám a figyelmet az Birkás Ákos és a frissen nyílt Erwin Olaf tárlatunk összjátéka. Egyébként, bizonyos szempontból minden kiállításra büszke vagyok, visszafelé felsorolok néhányat: A kortárs kínai művészetet bemutató Új spektákulum párhuzamosan a Halálos természet című szintén nagy sikerű tárlattal, illetve Ország Lili hiánypótló kiállításával. Vagy a figuratív festészet nemzetközi tendenciáit bemutató nagyszabású kiállításunk Az alkony és a Kondor Béla kiállításunk. De említhetném Csontó Lajos rendhagyó Vicces sztoriját és Roskó Gábor retrospektív kiállítását is. Az elmúlt időszakban a szakmai program vezérfonala alapján a változatosságra, például a kortárs és a klasszikus modern egyensúlyára törekedtünk. Azt gondolom, hogy a MODEM orientációs pont a kortárs művészet hazai térképén, és szerepe országhatárokon túlmutat.